Kostaryka: biskupi apelują o powstrzymanie przemocy

San Jose, stolica Kostaryki (fot. Dmitry Burlakov / Shutterstock.com)

Mimo iż Kostaryka uchodzi za jeden z najprzyjaźniejszych dla życia i najbezpieczniejszych krajów Ameryki Środkowej, zmaga się jednak ostatnio z wciąż rosnącymi przejawami przemocy. Zwraca na to uwagę w specjalnym komunikacie episkopat tego kraju.

 

Przypomina się w nim niepokojące statystyki. W 2015 r. doszło tam do 560 zabójstw. Choć liczba ta jest znacznie niższa niż w krajach sąsiednich, to jednak dane te są niepokojące. Jedna czwarta tych przypadków związana jest z handlem narkotykami. W ciągu dekady podwoiła się liczba aktów przemocy wobec dzieci. Coraz liczniejsze są także zgłoszenia przypadków przemocy domowej.

 

W tej sytuacji biskupi wyrażają zaniepokojenie małą skutecznością walki z przemocą, choć jest to po części spowodowane przyjętym sposobem funkcjonowania tego kraju. Zrezygnowano tam bowiem z utrzymania armii, przekazując przeznaczone na to środki na politykę społeczną.

 

Episkopat zwraca jednak przede wszystkim uwagę na czynnik etyczny. W dokumencie podkreśla się niepoświęcanie wystarczającej uwagi kwestiom rozwoju rodziny. Zwiększyła się również liczba przypadków korupcji, a przez to spadło zaufanie do instytucji publicznych. Stąd też potrzeba zdecydowanych działań wszystkich ludzi dobrej woli.

 

"W naszych rękach leży możliwość przywrócenia Kostaryce społeczeństwa, w którym błyszczeć będą pokój i pełen szacunek dla ludzkiego życia" - czytamy w komunikacie kostarykańskiego episkopatu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook