Ameryka: wzrasta liczba deportowanych

(fot. PAP / EPA / VALDRIN XHEMAJ)

"Jesteśmy zaniepokojeni deportacją migrantów z terytoriów Stanów Zjednoczonych, Meksyku i innych krajów regionu, która wzrosła w ostatnich latach".

 
Piszą o tym uczestnicy spotkania duszpasterzy migrantów i uchodźców z Kanady, USA, Meksyku, państw Ameryki Środkowej i Karaibów. Odbyło się ono już po raz siódmy, tym razem w Panamie.
 
W komunikacie końcowym czytamy, że tego typu praktyki "godzą w jedność rodzin i powodują, że deportowani padają ofiarą systematycznej przemocy: wymuszeń, przestępczości indywidualnej i zorganizowanej czy handlu ludźmi. W ten sposób po powrocie wystawieni są oni na te same niebezpieczeństwa, które wcześniej zmusiły ich do migracji". Duszpasterze wskazują, że wielu z nich nie wybierało zmiany miejsca zamieszkania, lecz zostało do tego zmuszonych. Dokument zwraca też uwagę, Papież Franciszek wielokrotne podejmował tę kwestię.
 
Uczestnicy spotkania wzywają poszczególne kraje do "respektowania podstawowych praw człowieka, takich jak dostęp do pożywienia, edukacja, godna praca czy bezpieczeństwo". Uznając prawo każdego państwa do ochrony swoich granic wskazują jednocześnie na nadużycia popełniane wobec migrantów i uchodźców, których życiu i godności należy się przecież szacunek. Stąd też, w duchu ludzkiej solidarności, proponuje się wspieranie kultury spotkania i braterskiego otwarcia oraz unikanie przejawów dyskryminacji, rasizmu, skrajnego nacjonalizmu i ksenofobii. Trzeba także znaleźć godziwą alternatywę dla deportacji dzieci imigrantów, z zapewnieniem im właściwej opieki.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook