Niemcy: ksiądz odszedł z parafii z powodu rasizmu

(fot. www.facebook.com/olivier.ndjimbitshiende)

Pochodzący z Konga 66-letni ks. Olivier Ndjimbi-Tshiende zrezygnował z funkcji proboszcza parafii w Zornedig w Bawarii. Powodem są rasistowskie ataki pod jego adresem po tym, jak wsparł przyjmowanie uchodźców w Niemczech.

 
Kuria biskupia w Monachium zapowiedziała, że duchowny opuści dotychczasową parafię 1 kwietnia i otrzyma nową funkcję. Wyraziła jednocześnie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i zapewniła, że jest po stronie kapłana.
 
Swą dymisję ks. Ndjimbi-Tshiende, który od 2011 r. ma obywatelstwo niemieckie, ogłosił w czasie niedzielnej Mszy 6 marca. Oświadczył, że nie jest w stanie dłużej wytrzymać panującej w parafii atmosfery nienawiści wobec jego osoby. Ujawnił, że w anonimowych listach wielokrotnie grożono mu śmiercią. Ponadto kierowano pod jego adresem rasistowskie obelgi, także publicznie. Padły one ze strony m.in. lokalnych polityków partii CSU, która od dziesięcioleci rządzi Bawarią.
 
Kongijski duchowny został proboszczem w Zornedig w 2012 r. Ostatnio odciął się od antyimigranckich wypowiedzi lokalnych działaczy CSU, Sylvii Boher i Johanna Haindla. Boher krytykowała w partyjnym biuletynie "inwazję" uchodźców, Haindl zaś kierował pod adresem kapłana pogróżki, nazywając go "czarnuchem". Ze swej strony duchowny wzywał wiernych i członków CSU, by nie zapominali o podstawowych wartościach chrześcijańskich.
 
CSU od miesięcy krytykuje politykę otwartości na uchodźców, prowadzoną przez Angelę Merkel i domaga się ograniczenia ich liczby.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Zorbas 20:13:22 | 2016-03-07
a może  za bardzo politykował i pouczał wiernych w sprawach nie dotyczących wiary?
To jest jego porażka ze nie potrafił porozumieć sie z parafianami.

Oceń 5 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook