Ks. Henryk Paprocki nagrodzony przez Radę Chrześcijan i Żydów

(fot. YouTube)

Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów został ks. Henryk Paprocki z autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyło się 6 marca 2016 r. w prawosławnej kaplicy św. Męczennika Grzegorza Peradze w Warszawie.

 
Kapituła Nagrody doceniała ks. Henryka Paprockiego za podejmowany przez niego trud i wysiłek na rzecz dialogu między religijnego oraz kształtowanie społecznych postaw otwartości i tolerancji. - Dzięki ks. Paprockiemu doszło do podpisania między TVP a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich porozumienia w sprawie emisji cyklicznego programu "Szma Israel" poświęconego życiu społeczności żydowskiej w Polsce, który jest realizowane w kierującej przez ks. Henryka redakcji Ekumenicznej Telewizji Polskiej. Warz z Symcha Kellerem oraz Andrzejem Saramonowiczem ks. Henryk rozmawia na tematy egzystencjalne poszukując uniwersalnej prawdy - powiedział w mowie laudacyjnej przewodniczący kapituły nagrody Bogdan Białek.
 
Przywołał on również słowa jednego z członków Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Piotra Cywińskiego, który określił działania podejmowane przez laureata jako tworzenie Polski w sensie najbardziej podstawowym. "To co on robi to przezwyciężenie historii i geopolityki, to tworzenie czegoś wielkiego na miarę dawnej Rzeczypospolitej, to unicestwienie murów politycznych narosłych w oku Kościoła" napisał Cywiński.
 
Wyrażając radość z otrzymania Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ks. Henryk Paprocki podkreślił, że każdego postawionego na swojej drodze człowieka traktuje jako dar od Boga. - Od nas zależy czy spotkanie z drugą osobą zamieni się w przestrzeń dialogu wzbogacając obie strony, która przyczyni się do tego, że więcej będzie w tym świecie dobra - stwierdził prawosławny duchowny.
 
Nawiązując do biblijnego fragmentu o Sądzie Ostatecznym przypomniał, że Bóg identyfikuje się z każdym człowiekiem, także tym który jest jedynie przybyszem, mówiąc "Byłem przybyszem i wyście do Mnie przyszli". - To odnosi się także do tych którzy przybyli do tego kraju - podkreślił ks. Paprocki.
 
Podsumowując swoje wieloletnie kontakty z wyznawcami judaizmu i islamu podkreślił, że Bóg Abrahama jest także jego Bogiem.
 
Ks. Henryk Paprocki urodził się 10 grudnia 1946 r. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1978 roku ukończył Instytut św. Sergiusza w Paryżu z tytułem doktora. 14 czerwca 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest autorem licznych prac z zakresu teologii prawosławnej. Pracuje w Katedrze Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, jest rzecznikiem prasowym Kościoła prawosławnego oraz szefem Redakcji Ekumenicznej Telewizji Polskiej. Od 1 września 1981 r. wykłada w Prawosławnym Seminarium Duchownym. Obecnie prowadzi wykłady z teologii zasadniczej.
 
W 2000 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, w 2010 medal św. Grzegorza Peradze, zaś w 2011 Medal Zasługi Republiki Gruzji. W 2009 roku otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu św. Grzegorza Peradze w Tbilisi. W tym samym roku został nagrodzony mitrą i orderem św. Marii Magdaleny II stopnia.
 
W 2013 r. za wybitne zasługi w pracy naukowo-publicystycznej i działalności dydaktycznej, za upowszechnianie wiedzy o liturgiach wschodnich został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
 
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Jej patron ks. Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.
 
Nagrodę przyznaje Polska Rada Chrześcijan i Żydów na wniosek kapituły, której przewodniczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz współprzewodniczący PRChiŻ.
 
Dotychczasowymi laureatami byli ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna (2012) i ks. Marian Bronikowski z Sieradza (2013), pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, proboszcz parafii w Kielcach (2015).

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ewagriusz 18:20:39 | 2016-03-06
Niech Bóg błogosławi księdza Paprockiego.

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook