Kard. Marx: chrześcijaństwo jest łącznikiem

(fot. youtube.com)

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Reinhard Marx uważa, że chrześcijanie mogą być budowniczymi mostów między islamem a świeckim zachodem.

 

Może się to przyczynić do pokoju społecznego - powiedział arcybiskup Monachium podczas publicznej debaty na temat "Zapobieganie i zwalczanie radykalizacji", która odbyła się 3 marca w ramach wiosennego zebrania plenarnego COMECE w Brukseli.

 

Dyrektor Centrum Islamskiego Wielkiej Brytanii Mohammad Ali Shomali powiedział, że dla dobrego współżycia potrzebne są szczególnie wartości moralne. W ich centrum stoi miłość do Boga, wyznawana zarówno przez chrześcijan, jak i muzułmanów.

 

Ostrzegł jednocześnie przed tworzeniem pokolenia muzułmanów, "którzy we własnym kraju czują się obywatelami drugiej klasy".

 

Filozof religii ks. Tomáš Halík z Uniwersytetu Karola w Pradze powiedział, że wrogość wobec islamu "szerzą także niektóre koła chrześcijańskie, a nawet biskupi". To niebezpieczne, kiedy hierarchowie kościelni popierają te siły i odrzucają społeczeństwo otwarte - stwierdził czeski duchowny.

 

W dyskusji kard. Marx mówił m.in. o sytuacji w Unii Europejskiej. Według niego przeżywa ona kryzys solidarności i zaufania. Należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób można budować pokój w społeczeństwie - stwierdził przewodniczący COMECE, podkreślając jednocześnie, że zjednoczenie Europejczyków pod wpływem terroru może jedynie na krótko odwrócić uwagę od obecnej sytuacji.

 

Głównym tematem obrad plenarnych COMECE w dniach 2-4 marca w Brukseli były napięcia w UE, wynikające z problemu uchodźców oraz stosunek Kościoła do tego zagadnienia. 28 hierarchów z państw członkowskich Unii dyskutowało też na temat roli Europy jako budowniczego pokoju.

 

Obradom przysłuchiwali się unijna minister spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini, pracownicy Parlamentu Europejskiego i dyplomaci.

 

Fakt, że spotkali się oni z biskupami, "świadczy, że są gotowi wysłuchać ich i rozważyć, czy to, co od nich usłyszą, można w jakimś stopniu zastosować w konkretnych decyzjach politycznych" - powiedział dziennikarzom rzecznik COMECE Austriak Michael Kuhn.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: islam, kard marx

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jan777 10:13:23 | 2016-03-05
Umiłowani w Panu Jezusie Chrystusie
Oddajcie swoje życie Panu Jezusowi Chrystusowi tak jak ON oddał swoje za Was na krzyżu. On jest jedyną BRAMĄ DO WIECZNOŚCI.
Powiedz Panie Jezu Chryste jestem twój (twoja) na zawsze.

https://www.youtube.com/watch?v=QTbd96blIG0

Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Golarz_Filip 09:27:23 | 2016-03-05
Rzeczywiście nie rozumiem wrogości wobec tego jawnego kultu Szatana jakim jest Islam. Allah nie jest Bogiem w pojęciu judaistycznym, Allah to imię własne i nie oznacza Boga. Objawienie Mahometa pochodzi od złego ducha, który podyktował Mahometowi treść Koranu. Spisane jest to we wspomnieniach Mahometa. Chrześcijaństwo jako pomost pomiędzy zachodem i Islamem? Oczywiście pod warunkiem, że zarówno jedna jak i druga strona przyjmie nauczanie Jezusa Chrystusa jako sens i cel swojej ziemskiej peregrynacji. Howgh.

Oceń 7 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook