Portugalia: modlitwa w meczecie na inaugurację prezydentury

(fot. ORibatejo - YouTube / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Prezydent-elekt Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa weźmie udział w modlitwie międzywyznaniowej krótko po objęciu najwyższego urzędu w państwie. Ceremonia odbędzie się 9 marca w meczecie w Lizbonie.


Jak poinformował Abdool Vakil, przewodniczący Wspólnoty Muzułmańskiej Portugalii, Rebelo de Sousa przyjął zaproszenie do udziału w modlitwie w meczecie wkrótce po ogłoszeniu wyniku pierwszej tury wyborów 24 stycznia br., w których zdobył on 52 proc. głosów, stając się prezydentem-elektem.

 

- Przyjaźnimy się od wielu lat, więc nie miałem oporów, aby zaproponować mu uczestnictwo w ceremonii międzywyznaniowej. Jego pierwszą reakcją było zdziwienie. Po krótkim namyśle prezydent-elekt zgodził się jednak, przyznając, że modlitwa powinna mieć miejsce krótko po zaprzysiężeniu na urząd - powiedział Abdool Vakil.

 

Wprawdzie wszyscy byli prezydenci Portugalii odwiedzali lizboński meczet, ale Marcelo Rebelo de Sousa będzie pierwszym, który zrobi to w dniu inauguracji swojego mandatu. - Celem tej modlitwy międzywyznaniowej będzie zwrócenie uwagi na pilną potrzebę dialogu religijnego i kulturowego w czasach silnie naznaczonych terroryzmem, jednym z głównych problemów współczesnej polityki międzynarodowej - dodał przedstawiciel wspólnoty muzułmańskiej, liczącej w Portugalii około 50 tys. członków.

 

68-letni Marcelo Rebelo de Sousa jest prawnikiem, wykładowcą akademickim i komentatorem politycznym. Polityk, wywodzący się z centro-prawicowej Partii Socjaldemokratycznej, nie stroni od udziału w wydarzeniach religijnych i publicznie deklaruje swoją przynależność do Kościoła katolickiego. W młodości portugalski prezydent-elekt działał w Akcji Katolickiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Golarz_Filip 08:28:04 | 2016-03-01
Islam jest kultem Szatana (Allaha) objawionym Mahometowi przez Złego Ducha. Ciekawe w takim razie do kogo będą się modlić na tej wspólnej modlitwie Chrześcijanie. 

Oceń 11 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook