Kielce: eksperyment powołaniowy, czyli weekend klerycki

(fot. shutterstock.com)

W niedzielę 28 lutego zakończył się trwający od piątku trzydniowy eksperyment powołaniowy - 30 chłopców i młodych mężczyzn spróbowało życia kleryckiego w murach Wyższego Seminarium Duchownego.

 

Z tej coraz popularniejszej w diecezji akcji powołaniowej pn. "Kleryk to… Zostań nim na weekend i zobacz sam" skorzystało już co najmniej 500 osób. Niektóre z nich obecnie studiują w kieleckim seminarium.

 

Jest to alternatywa dla typowych rekolekcji powołaniowych, dająca możliwość uczestnictwa w codziennym życiu kleryka: modlitwie, pracach fizycznych, posługach pełnionych w ciągu całego roku w różnych placówkach.

 

Uczestnicy ostatniego weekendu to gimnazjaliści, licealiści i studenci z m.in. kilku parafii kieleckich, z Miechowa, Wolicy - Tokarni, Niestachowa.

 

Mimo przybycia do seminarium grupy nowych osób, harmonogram dnia kleryckiego nie uległ zmianie. Wszystkich obowiązywała pobudka o tej samej godzinie i cisza nocna, każdy uczestniczył w modlitwie i nauce. Wychowawcy seminarium, zorganizowali dodatkowo spotkania i konferencje mające na celu przybliżenie służby w Kościele.

 

O historii seminarium, jego misji, ale i o samych studiach i zasadach rekrutacji mówił rektor ks. Paweł Tambor. O istocie powołania i jego rozeznaniu chłopcy rozmawiali z ojcem duchownym - ks. Adamem Wilczyńskim, a nieszpory odprawił ks. Mirosław Kowalski - pomysłodawca akcji, odpowiedzialny za powołania w diecezji kieleckiej.

 

Była także okazja do poznania historii i wnętrza bazyliki katedralnej pod kierunkiem ks. Andrzeja Kwaśniewskiego - dyr. Archiwum Diecezjalnego, odwiedzenia Domu Księży Emerytów czy Domu Dziecka przy ul. Sandomierskiej w Kielcach. - Uczestników nie ominęło sprzątnie seminarium, a konkretnie korytarzy i auli, a przeżyciem wzajemnie nas wzbogacającym były rozmowy przy kawie, dzielenie się drogą do kapłaństwa, doświadczeniem w rozeznaniu powołania - mówi Patryk Kundera, alumn IV roku.

 

Inicjatywa "Zostań klerykiem na weekend" ma na celu zachęcenie młodych mężczyzn do wybrania kapłaństwa jako drogi życiowej, ale służy także "odtajemniczeniu" seminarium.

 

Udział w spotkaniu był nieodpłatny. Uczestnicy, oprócz rzeczy osobistych, zabierali ze sobą Pismo Święte, komżę (jeśli są ministrantami), ewentualnie ubrania robocze, śpiwór.

 

Organizatorzy szacują, że drogę kapłańską wybrało ok. 20 z dotychczasowych uczestników weekendów powołaniowych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook