Sobór Wszechprawosławny: odrzucono jeden dokument

(fot. shutterstock.com)

Gruziński Kościół Prawosławny odrzucił dokument "Stosunek Kościoła prawosławnego do reszty świata chrześcijańskiego", przygotowany na zbliżający się Sobór Wszechprawosławny. 

 
Poinformował o tym patriarcha gruziński Eliasz II po posiedzeniu Świętego Synodu swego Kościoła w Tbilisi. Dodał, że zgłoszono też zastrzeżenia do kilku innych dokumentów.
 
- Nasz Kościół był, jest i będzie strażnikiem prawowierności. Gruziński Kościół Prawosławny odrzuca dokument o ekumenizmie, przygotowany na Wielkie Sobór. Kościół nasz strzegł swego kraju i swego narodu - oświadczył jego zwierzchnik.
 
Dokument ten dotyczy kontaktów i ewentualnego współdziałania prawosławnych z innymi wyznaniami na różnych płaszczyznach, a także możliwości dialogu z nimi. Patriarchat Gruziński jest od dawna znany ze swego bardzo niechętnego, a nierzadko wręcz wrogiego nastawienia do ekumenizmu i innych Kościołów chrześcijańskich. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku opuścił zarówno Światową Radę Kościołów, jak i Konferencję Kościołów Europejskich (podobnie postąpił wówczas Bułgarski Kościół Prawosławny).
 
Na Soborze Wszechprawosławnym, który 19 czerwca br. ma się rozpocząć na Krecie z udziałem wszystkich 14 autokefalicznych Kościołów lokalnych, wszystkie uchwały i decyzje mają być podejmowane jednogłośnie. Spowodowało to konieczność usunięcia z porządku dziennego obrad niektórych punktów, co do których nie ma jednomyślności wśród Kościołów, a także takiego ujęcia pozostałych zagadnień, aby mogli je zaakceptować wszyscy uczestnicy przyszłego zgromadzenia.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?