Liban: biskup zawieszony za poglądy polityczne

(fot. shutterstock.com)

Kongregacja dla Kościołów Wschodnich zawiesiła maronickiego ordynariusza Sajdy w Libanie, bp. Éliasa Nassara. 

 
Decyzję przekazał mu nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Gabriele Caccia - informuje tamtejszy dziennik "L’ Orient-le Jour".
 
Zawieszenie biskupa związane jest z wyrażonymi przez niego publicznie poglądami politycznymi. Chodzi o jego wrogie stanowisko wobec Forces libanaises (Sił Libańskich - partii politycznej, wyrosłej z dawnej milicji chrześcijańskiej, która uczestniczyła w krwawej wojnie domowej w Libanie w latach 1975-1990), które wywołało ostrą krytykę ze strony niektórych zwolenników tego ugrupowania.
 
Wskutek skargi złożonej u patriarchy maronickiego, bp Nassar musiał tłumaczyć się ze swych wypowiedzi przed synodem biskupów maronickich. Uznano wówczas, że różnica poglądów między biskupem a wiernymi jest tak głęboka, że nie może on dłużej pełnić swej posługi. Taką rekomendację przekazano Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, która w Stolicy Apostolskiej zajmuje się innymi niż łaciński obrządkami.
 
Do czasu mianowania następcy bp. Nassara, diecezją Sajdy kierować będzie, jako administrator, maronicki arcybiskup Bejrutu, Boulos Matar. 55-letni bp Nassar stoi na czele diecezji od 10 lat.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook