Słowacja: Kościół apeluje o solidarność z uchodźcami

Słowacja: Kościół apeluje o solidarność z uchodźcami
(fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)
KAI / kw

Konferencja Biskupów Słowacji wezwała do "większej solidarności Republiki Słowackiej z uchodźcami wojennymi i migrantami, zwłaszcza z prześladowanymi chrześcijanami".

Ta "zachęta" jest szóstym z "10 przykazań w sprawie lepszej Słowacji", jakie episkopat tego kraju przekazał 21 lutego partiom politycznym u progu dwutygodniowej ciszy wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 5 marca.

Tymczasem rządząca obecnie samodzielnie partia “Smer" w ogłoszonym 23 lutego pięciopunktowym katalogu zażądała od potencjalnych koalicjantów przede wszystkim "jednogłośnego stanowiska wobec kryzysu migracyjnego". Podkreślono, że nowy rząd "odrzuca realizację przypisanych [krajowi] kwot przyjęcia migrantów" i będzie "wstrzymywał powstawanie zwartych enklaw migrantów na naszym obszarze".

Spośród wymienionych hasłowo "Dziesięciu przykazań", ogłoszonych przez biskupów, pięć dotyczy tematów, pochodzących z zestawu pytań ubiegłorocznego "referendum w obronie rodziny", które upadło ze względu na małą liczbę oddanych głosów. Hierarchowie na pierwszym miejscu wysuwają żądanie "narodowego planu demograficznego i polityki rodzinnej", a następnie "większego docenienia społecznego i ochrony kobiet, zwłaszcza z rodzin wieloosobowych" oraz wprowadzenia "klauzuli rodziny do każdego przepisu prawnego".

DEON.PL POLECA

Punkt 4 "Dekalogu" domaga się ogólnie "konstytucyjnego prawa o adopcji", punkt 7 - "ograniczenia aborcji, przynajmniej do decyzji kobiety i powodów społecznych".

Najobszerniejszy jest punkt 9, który żąda "zdystansowania się do układu ze Stambułu [chodzi o dokument Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zawarty w Stambule 11 maja 2011 - KAI] i poszukiwania innych narzędzi ochrony kobiet przed przemocą", a także "zmiany składu Rady Praw Człowieka - organu doradczego przy rządzie i jego komisjach". Ma to pozwolić na "poszanowanie całego spektrum opinii obywateli Słowacji w sprawach rodziny i małżeństwa".

Inne oczekiwania Kościoła dotyczą "szerokiego finansowania szkolnictwa i jego reformy", "sprawiedliwego finansowania ośrodków opieki społecznej i zdrowia bez względu na ich właścicieli", "przepisów dotyczących pracy w niedziele" oraz "ochrony sfery życia".

Wśród pięciu żądań stawianych koalicji przez partię rządzącą drugi punkt podkreśla "ochronę interesów narodowych, gospodarczych i zasobów naturalnych Słowacji, takich jak woda, ziemia i lasy".

Punkt 3 domaga się "gwarancji, że nie zostaną zmniejszone przyjęte już pakiety socjalne i że będą kontynuowane środki mające na celu podniesienie poziomu życia konkretnych grup społecznych".

Punkt 4 apeluje o "dialog społeczny, m.in. z pracownikami i pracodawcami", a punkt ostatni mówi ogólnie o "zgodności co do treści i realizowania pierwszego w historii przewodniczenia pracom Rady Europy [przez Słowację] w drugiej połowie 2016 roku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowacja: Kościół apeluje o solidarność z uchodźcami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.