Warszawa: II Przegląd Filmów Misyjnych

(fot. shutterstock.com)

"Wysoko w Andach", "Piura", "Bosconia", czy "Pociągiem do Bram Pokoju" - to tylko niektóre z filmów dokumentalnych czekających na miłośników misji. W Kinie "Praha" 22 lutego ruszy II Przegląd Filmów Misyjnych zorganizowany przez Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej. W ten sposób rozpoczyna ono nowy projekt: "Misje i okolice", którego celem jest ukazanie w szerszym kontekście pracy polskich misjonarzy w różnych częściach świata.

 
- Poznać misje można właściwie jedynie poprzez uczestnictwo w nich. Niemniej poprzez emisję filmów dokumentalny chcemy nieco przybliżyć ludziom sytuację polskich misjonarzy i pokazać dzieła w które się angażują. Dzięki temu liczmy na obudzenie w widzach ducha misyjnego a zatem także poczucia odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła - powiedział abp Henryk Hoser, który sam przez 21 lat posługiwał w Rwandzie.
 
Przyznał, że choć nie wszyscy wyjadą na misję to każdy może wspierać misjonarzy swoją modlitwą, postem i jałmużną. 
 
Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony pracy polskich misjonarzy w Peru. Zaplanowano projekcję filmów "Wysoko w Andach", "Piura", "Bosconia" i "Misjonarki świeckie w Amazonii". - Peru to bardzo zróżnicowany kraj w którym pracuje ponad 50 misjonarzy z Polski, w tym także z diecezji warszawsko-praskiej - powiedział dyr. Dzieła Misyjnego Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marcin Iżycki, który był pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy Ad Gentes. Wspomniał, że jeden z filmów pokazuje również posługę wolontariuszy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.
 
Drugiego dnia będzie można poznać bliżej pracę polskich duchownych na Wschodzie, zwłaszcza na Ukrainie i Białorusi. Z koli trzeciego dnia będzie okazja spojrzeć w głąb Afryki. Jeden z filmów pokaże podróż pociągiem z Kasamy, miasta leżącego w Zambii do Dar es Salam w Tanzanii. Wśród wielu polskich misjonarzy obecni są tam m.in. księża salwatorianie. Tego dnia będzie można także poznać życie Masajów.
 
Ostatnie dwa dni to wieczory poświęcone Rajdowi Dakar. W czwartek bp warszawsko-praski rozda wyróżnień osobom które wspierają polskich misjonarzy.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook