"Chrzest łączy nas z Jezusem na teraz i na wieczność"

(fot. prymaspolski.pl)

- Do chrztu świętego, jak do źródła, wraca się po to, aby odczuć ożywczą świeżość - mówił do uczestników XIII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży abp Wojciech Polak. 

 
Dodał, że "Bóg łącząc nas ze sobą w tym sakramencie dał nam nie ducha bojaźni, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia".
 
Metropolita gnieźnieński modlił się z młodymi w południe w katedrze gnieźnieńskiej. Przed rozpoczęciem Mszy św. przeszli oni wraz ze swoimi duszpasterzami przez Bramę Miłosierdzia - romańskie Drzwi Gnieźnieńskiej, które - jak przypomniał później Prymas - są szczególnym zaproszeniem, by miłosierdzie Boga celebrować i miłosierdzia doświadczać. 
 
Są też - dodał przywołując słowa św. Jana Pawła II - swoistym przedłużeniem otwartych drzwi jerozolimskiego Wieczernika, przez które i nasz naród został wprowadzony przed 1050 laty w tajemnice życia Bożego. 
 
- Przybywacie więc do miejsca, gdzie rozpoczął się błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych, który trwa do dziś - mówił abp Polak. 
 
Zachęcał też młodzież, by właśnie w Gnieźnie, u źródeł chrzcielnych Polski, zastanowiła się, co dla każdej i każdego z nich osobiście znaczy chrzest święty, do czego zobowiązuje złączenie z Chrystusem na teraz i na wieczność, owo "bycie Chrystusowym". 
 
"Można zacząć od poznania daty swojego chrztu, do czego niejednokrotnie nawoływał papież Franciszek" - mówił Prymas. "To podstawowa świadomość" - dodał, zapraszają młodych, by jednak spróbowali pójść dalej, odważnie, "do źródła" - jak pisał w Tryptyku Rzymskim św. Jan Paweł II, a dotarłszy tam odczuli "ożywczą świeżość"
 
- Do wydarzenia chrztu świętego wraca się właśnie po to, aby odczuć świeżość, ożywczą świeżość. Z tego przecież wypływa nawrócenie, nadzieja, moc i pamięć, że Bóg łącząc nas ze sobą w sakramencie chrztu świętego, dał nam nie ducha bojaźni, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia. I właśnie do tego trzeba nam wciąż powracać - wskazywał Prymas Polski. Życzył młodym, by właśnie tego doświadczyli odnawiając chrzcielne przyrzeczenia, co uczynili po homilii. 
 
Mszę św. wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrowali: bp Henryk Tomasik z Radomia, ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz duszpasterze młodych z poszczególnych diecezji. W modlitwie powszechnej młodzi modlili się m.in. za ofiary Majdanu w drugą rocznicę wybuchu rewolucji, a pod koniec Mszy św. za Światowe Dni Młodzieży. W czasie liturgii śpiewała po raz pierwszy Schola ŚDM powstała przy gnieźnieńskim centrum specjalnie z myślą o lipcowych wydarzeniach. 
 
XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży rozpoczęło się 19 lutego w Poznaniu. W dwudniowym spotkaniu uczestniczą delegacje młodych z centrów ŚDM z całej Polski. Tematami głównymi jest jubileusz Chrztu Polski oraz zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. O tym, jak to ostatnie wydarzenie będzie wyglądało od strony organizacyjnej i logistycznej uczestnicy forum dyskutują podczas popołudniowych obrad w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Forum zakończy się 21 lutego, który to dzień poświęcony będzie miłosierdziu.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook