Meksyk: Franciszek przypomniał o św. Janie Pawle II

(fot.PAP/EPA/STR)

Zakończona 17 lutego wizyta apostolska Franciszka w Meksyku przypomniała społeczeństwu i miejscowym mediom postać św. Jana Pawła II. Przyznają one, że choć argentyński papież przekonał do siebie tłumy, to pamięć o papieżu-Polaku jest wciąż żywa.

 

Zarówno największe dzienniki, jak i kanały telewizyjne wielokrotnie przypominały podczas transmisji z obecnej podróży o Karolu Wojtyle i jego wizytach w tym kraju.

 

W ulicznych sondach i wywiadach, przeprowadzanych na trasie przejazdu papieża z mieszkańcami Meksyku, rozmówcy często podkreślali silną więź z Janem Pawłem II. Przypominali, że aż pięciokrotnie odwiedził on ich kraj, zacieśniając więź z Meksykanami już podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej w styczniu 1979 r.

 

W mediach nie brakowało tytułów, jakimi określano tam papieża-Polaka za życia: " Papież-Meksykanin", "Dobry Papież", "Zawsze wierny". Ludzie nierzadko twierdzili, że mimo dużej popularności Franciszka, to Jan Paweł II jest dla Meksykanów bardziej charyzmatyczną postacią. Powoływano się również na handlowców, twierdzących, że sprzedaż pamiątek papieskich była zdecydowanie wyższa podczas wizyt Polaka w ich kraju.

 

Meksykańskie środki przekazu zgodnie twierdzą też, że trwająca od 12 do 17 lutego pielgrzymka Franciszka okazała się sukcesem. Przypominają o dużym zainteresowaniu jego wizytą w mediach i na portalach społecznościowych. Odnotowują, że w środę 17 bm. dziewięć kont Ojca Świętego na Twitterze zanotowało rekordową liczbę 27 mln sympatyków, wśród których aż 11,1 mln stanowiły osoby hiszpańskojęzyczne.

 

Franciszek był trzecim papieżem, który odwiedził Meksyk. Pięciokrotnie przebywał tam Jan Paweł II: w latach 1979 (26-31 I), 1990 (6-13 V), 1993 (11-12 VIII), 1999 (22-26 I) i 2002 (30 VII-1 VIII), a w dniach 23-26 III 2012 wizytę w tym kraju złożył Benedykt XVI.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook