Watykan: obowiązek zgłaszania przypadków pedofilii

(fot. shutterstock.com)

Przedstawiciele Kościoła mają obywatelski, moralny i etyczny obowiązek zgłaszać przypadki pedofilii oraz współpracować ze świeckim wymiarem sprawiedliwości - przypomniał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O’Malley.

 

W wydanym w poniedziałek komunikacie, rozpowszechnionym przez Watykan, amerykański hierarcha przypomniał słowa papieża Franciszka o tym, że czyny wykorzystywania dzieci "nie mogą być nigdy więcej utrzymywane w tajemnicy".

 

Następnie oświadczył: "My, przewodniczący oraz inni członkowie komisji pragniemy stwierdzić, że nasze zobowiązania wobec prawa cywilnego muszą być oczywiście szanowane, ale niezależnie od nich wszyscy mamy obowiązek moralny i etyczny zgłaszać domniemane przypadki władzom cywilnym, które mają zadanie ochrony naszego społeczeństwa".

 

Arcybiskup Bostonu, gdzie w przeszłości doszło do jednego z największych w USA skandali pedofilii i jej tuszowania, powiedział następnie, że w jego kraju opracowano dokument zobowiązujący w wyraźny sposób wszystkie diecezje i cały ich personel do zgłaszania władzom państwowym informacji o podejrzeniach nadużyć.

 

Wydany komunikat ma zapewne związek z niedawnymi spekulacjami prasy, zdementowanymi przez Watykan, o rzekomym istnieniu nowej instrukcji Stolicy Apostolskiej, w której miało znaleźć się stwierdzenie, iż Kościół nie ma obowiązku informować świeckiego wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii w swych szeregach.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook