Moskwa: nuncjusz o owocach spotkania hierarchów

(fot. PAP/EPA/Alejandro Ernesto / POOL)

Na znaczenie obrazów ze spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i Całej Rusi w Hawanie zwrócił uwagę nuncjusz apostolski w Moskwie, abp Ivana Jurkovič w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR.

 
"Te obrazy mają symboliczną wartość. Są dla ludzi pocieszeniem. Dodają odwagi i są znakiem nadziei" - powiedział watykański dyplomata. Podkreślił, że spotkanie papieża z patriarchą moskiewskim będzie miało praktyczne konsekwencje, które w tej chwili jeszcze trudno przewidzieć ale bez wątpienia zostaną one oficjalnie ogłoszone" .
 
Nuncjusz apostolski uważa, że sam fakt spotkania Franciszka i Cyryla posiada już taką wartość, która przewyższa wszelkie treści i ma "ogromne znaczenie symboliczne". Jego zdaniem wystarczy wspomnieć "terapeutyczną wartość" obrazu braterskiego uścisku między papieżem Pawłem VI i patriarchą ekumenicznym Atenagorasem w 1964 r.
 
"Rosyjskie społeczeństwo radosnym i pięknym oczekiwaniem przygotowywało się do spotkania papieża i patriarchy w Hawanie" - powiedział abp Jurkovič i dodał: "Z jednej strony ludzie mieli wrażenie, że chodzi o coś bardzo trudnego. Z drugiej strony od dawna miano nadzieję, że dojdzie do tego wydarzenia. To jest naprawdę historyczny moment".
 
Zdaniem watykańskiego dyplomaty dla katolików w Rosji wydarzenie to przyniosło pozytywny efekt już w fazie przygotowawczej. "Gdy komunizm upadł i przyszedł `cud wolności` początkowo nikt nie wierzył, że wolność religijna będzie rozumiana jako istotny element ludzkiej godności" - powiedział abp Jurkovič. Jego zdaniem ostatnie lata dowiodły, jak ważne było dla wspólnoty katolickiej w Rosji to by mieć dobre stosunki z prawosławnymi.
 
"W miarę upływu czasu zrozumiano, że jest nie tylko konieczne znalezienie odpowiedniego miejsca w naznaczonym prawosławiem kontekście kulturowym ale to że jest ono dobre i piękne dla naszego Kościoła. Dla samoświadomości Kościoła katolickiego w Rosji porozumienie z prawosławiem jest kluczowe" - powiedział abp Jurkovič, którego papież Franciszek mianował dzisiaj stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie oraz Światowej Organizacji Handlu. Ten watykański dyplomata od 2004 r. był nuncjuszem apostolskim na Ukrainie a od 2011 w Rosji i Uzbekistanie.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook