Abp Ziemba: chcemy lepiej spowiadać

(fot. tv trwam / youtube)

Chcemy odświeżyć kapłański charyzmat, realizujący się w sakramencie pokuty i pojednania. Chcemy być lepiej przygotowani do służby Bożemu miłosierdziu w konfesjonale - mówił abp Wojciech Ziemba na rozpoczęcie konferencji duszpasterskiej dla księży archidiecezji warmińskiej, która miała miejsce w piątek i sobotę na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie i poświęcona była sakramentowi pokuty.

 
Hierarcha zwracając się do księży przypomniał również, że każdy człowiek może i powinien korzystać z Bożego Miłosierdzia. Chrześcijanin, ksiądz szczególnie ma obowiązek miłosierdzie Boże głosić i jemu służyć.
 
Głównym prelegentem konferencji był ojciec dr Jordan Sliwiński OFMCap, założyciel Szkoły dla Spowiedników w Krakowie. Zaprezentował wykład pt. Spowiedź w Roku Miłosierdzia.
 
W swoim wystąpieniu O. Śliwiński zwrócił uwagę na cztery podstawowe zagadnienia dotyczące sakramentu pokuty: miejsce, czas, pomoce ułatwiające spowiedź i problemy komunikacji. Wskazał również na nadużycia w spowiedzi i błędy przy nakładaniu pokuty.
 
Obejrzyjcie konfesjonały w swoich kościołach od strony penitenta - apelował do księży o. Jordan. Zadbajcie by nie była to prawdziwa droga z przeszkodami. Jednocześnie zachęcał, by czas spowiadania, dyżury w konfesjonale dostosowane były do potrzeb ludzi mieszkających na danym terenie. Trzeba też zadbać o adekwatne pomoce ułatwiające rachunek sumienia i przygotowanie do sakramentu pokuty i o zrozumiały język w konfesjonale - dodał prelegent.
 
Ojciec Śliwiński przypomniał księżom, że spowiedź domaga się pogłębionej formacji spowiednika. Podkreślił, że spowiednik sam musi się spowiadać, nawracać. Spowiednik uwikłany w grzech będzie reagował nieadekwatnie - przestrzegał prelegent.
 
Pamiętajcie o potrzebie delikatności, otwartości i rozeznaniu w konfesjonale - zakończył o. Śliwiński.
 
Konferencję zakończyło podsumowanie abpa Józefa Górzyńskiego, który przypomniał że sakrament pokuty ma swoją liturgię i powinien być celebrowany. Nie ma sakramentu bez obrzędu - podkreślił hierarcha i zaapelował, by w ramach Jubileuszu Miłosierdzia obowiązkową lekturą dla księży było wprowadzenie teologiczne i pastoralne obrzędów sakramentu pokuty. Kapłan nie ma prawa do dobrego samopoczucia, kiedy celebruje sakramenty bez znajomości wprowadzenia teologicznego i pastoralnego - przestrzegał abp Górzyński.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook