Patriarcha Cyryl udał się do Ameryki Łacińskiej

(fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com)

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl udał się w czwartek z wizytą do Ameryki Łacińskiej. W Hawanie spotka się z papieżem Franciszkiem, co uważane jest za kluczowe wydarzenie w historii chrześcijaństwa od czasu schizmy z 1054 roku.

 

Wizyta prawosławnego patriarchy na Karaibach potrwa do 22 lutego. Cyryl odwiedzi Kubę, Paragwaj i Brazylię - poinformował Patriarchat Moskiewski. Wśród osób towarzyszących patriarsze jest metropolita wołokołamski Hilarion, osoba nr 2 w patriarchacie, który uczestniczył w rozmowach na temat historycznego spotkania przywódców katolicyzmu i prawosławia.

 

Pierwszym krajem, który odwiedzi patriarcha, będzie Kuba, gdzie na lotnisku La Guardia w Hawanie dojdzie w piątek do spotkania z papieżem Franciszkiem. W ogłoszonym 5 lutego wspólnym komunikacie Watykan i Patriarchat rosyjski podały, że spotkanie, w trakcie którego dojdzie do prywatnej rozmowy, zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji. Papież zatrzyma się w Hawanie w drodze do Meksyku.

 

Na Kubie Cyryl rozmawiać będzie także z przywódcą tego kraju Raulem Castro, a także z Fidelem Castro, a 14 lutego odprawi w stolicy kraju nabożeństwo w cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Jeszcze jako przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Cyryl oficjalnie poświęcił tę cerkiew w 2008 roku.

 

Z Hawany patriarcha odleci do Paragwaju, gdzie przebywać będzie na zaproszenie prezydenta Horacio Cartesa. Patriarchat przypomniał przed wizytą, że emigracja rosyjska z lat 20-30. ubiegłego wieku wzniosła znaczący wkład w rozwój tego kraju. W święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzonego w prawosławiu 15 lutego, Cyryl odprawi nabożeństwo w cerkwi Opieki Matki Bożej w stolicy kraju, Asuncion.

 

Swą podróż do Ameryki Łacińskiej patriarcha zakończy wizytą w Brazylii, gdzie 14 lutego uczestniczyć będzie w uroczystościach poświęconych 70. rocznicy utworzenia rosyjsko-prawosławnej diecezji Ameryki Południowej, w skład której wchodzi także Brazylia. Diecezja ma swoją siedzibę w Buenos Aires.

 

Patriarcha spotka się w stolicy kraju Brasilii z prezydent Dilmą Roussef. Potem uda się do Rio de Janeiro, gdzie modlić się będzie przy figurze Chrystusa na górze Corcovado, spotka się też z kardynałem Orani Joao Tempestą, duchownym katolickim, arcybiskupem Rio de Janeiro. 21 lutego Cyryl odprawi nabożeństwo w cerkwi w św.Pawła Patriarchatu Antiochii w Sao Paulo, największym mieście Brazylii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook