"Jak popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka"

(fot. youtube.com)

"Prośmy Boga, byśmy nie wynosili się nad innych, byśmy nie krytykowali, nie oceniali, ale byśmy byli jak ten zmielony popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka" - powiedział bp Zbigniew Kiernikowski w katedrze legnickiej na rozpoczęcie obchodów Wielkiego Postu.

 

Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego. Na modlitwie zebrali się wierni, siostry zakonne oraz klerycy.
 
W homilii biskup legnicki mówił o znaczeniu Wielkiego Postu oraz o symbolice obrzędu posypania głów popiołem. Podkreślił, że Wielki Post jest czasem pokuty i głębszej refleksji nad sobą.
 
Odnosząc się do czytań mszalnych, zwłaszcza do fragmentu Ewangelii, bp Zbigniew zaznaczył, że wskazane przez Jezusa sposoby przeżycia tego czasu - modlitwa, post i jałmużna, powinny być przeżyte z odpowiednim nastawieniem. "Zarówno w modlitwie, praktykowaniu postu czy jałmużny musimy wystrzegać się tego, by nie stawiać siebie na pierwszym miejscu. Musimy zawsze zwracać się do Ojca, który nas odradza" - mówił. Dodał też, że nie chodzi o to, byśmy to my czuli się ważni, ale by w nas najważniejszy był Bóg.
 
- Bóg w Jezusie Chrystusie ogołocił się ze wszystkiego dla nas, by nas pojednać z sobą i z innymi, by stworzyć z nas świętą społeczność - kontynuował bp Kiernikowski. Przypomniał przy tym, że ludzie tworzą różne społeczności, które często występują przeciwko sobie. 
 
- W świętej społeczności chodzi o to, by Jezus był wyznacznikiem wszystkiego. Jak przypomina prorok Joel, świętą społeczność tworzy się nie przez zewnętrzne gesty, ale nawrócenie serca - podkreślił kaznodzieja. 
 
Biskup legnicki zauważył też, że współczesny świat z tym wszystkim, co się w nim obecnie dzieje, woła o Boga, nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że Go potrzebuje. - Czy my, jako chrześcijanie, dajemy naszym życiem odpowiedź na to wołanie. Czy my jesteśmy odpowiedzią? - pytał hierarcha.
 
Kończąc homilię wezwał wszystkich zgromadzonych: "Przyjmując znak posypania głów popiołem, prośmy Boga, byśmy nie wynosili się nad innych, byśmy nie krytykowali, nie oceniali, ale byśmy byli jak ten zmielony popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka. Cały nasz Wielki Post niech będzie taką drogą, na której każdy z nas przyjmie jak najwięcej z ducha Jezusa Chrystusa, byśmy w radości przezywali święta Paschalne".
 
W Środę Popielcową Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zainaugurowało krucjatę modlitewną "40 Dni dla Życia". Przez 960 godzin osoby z diecezji legnickiej, ale także z terenu całej Polski i z zagranicy, które zgłosiły swój udział, będą się modlić w intencji dzieci poczętych i w intencji pokoju na świecie.
 
Inną inicjatywą wielkopostną w diecezji legnickiej będą katechezy niedzielne, które odczytywane będą przed każdą Mszą św. Dotyczą one uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w swoim orędziu na Wielki Post zachęca do przeżycia tego czasu min. poprzez praktykowanie uczynków miłosierdzia.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook