Pomoc Kościołowi w Potrzebie: raport 2009

Chrześcijanie to najczęściej prześladowana religia na świecie. Tak wynika z bilansu za rok 2009, przedstawionego przez centralę katolickiej organizacji Kirche in Not czyli Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Prawie 80 proc. wszystkich przypadków prześladowań religijnych na świecie stanowią chrześcijanie, niezależnie od wyznania. Najczęściej za wiarę zabijani są ludzie w Iraku, Indiach, a także w Nigerii, Pakistanie i Egipcie.

 

Jak stwierdził rzecznik Kirche in Not Bertholt Pelster, „wysoki procent prześladowań wynika między innymi z faktu, że chrześcijanie to największa religia na świecie. Obecnie mamy blisko 2 mld wyznawców Chrystusa. Dla porównania muzułmanów jest ok. 1,5 mld, a hinduizm wyznaje blisko 1 mld ludzi. Nie dziwi więc, że najwięcej prześladowanych jest wśród chrześcijan, co oczywiście niczego nie usprawiedliwia” – dodał Pelster.

 

Według obserwacji Kirche in Not w tym roku widoczne są dwie tendencje. Po pierwsze, maleje liczba prześladowań przez ateistów. Jak stwierdził Bertholt Pelster, „takie kraje jak Chiny czy Kuba ze względu na kryzys gospodarczy muszą współpracować z każdą grupą społeczną”. Z drugiej jednak strony wzrosła liczba prześladowań z powodów religijnych. W takich krajach jak Pakistan, Nigeria, Arabia Saudyjska czy Egipt chrześcijanie są zwalczani głównie przez ekstremistów, którzy dążą do ustanowienia państwa islamskiego.

 

Największe problemy mają jednak chrześcijanie w Iraku. Według najnowszych danych z blisko milionowej wspólnoty w ostatnich latach zostało tylko 250 tys. wiernych. Pelster stwierdził, że „każdy, kto miał pieniądze, dawno z Iraku wyjechał. W tej chwili chrześcijanie wszystkich wyznań uznawani są za sprzymierzeńców państw zachodnich. Automatycznie stają się wrogami zarówno szyitów, jak i sunnitów.”

 

Na aktualne dane dotyczące prześladowań chrześcijan zwróciła w niemieckim parlamencie frakcja chadeków, wzywając do przestrzegania wolności religijnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook