Portugalia: bazylika w Fatimie ponownie otwarta

(fot. shutterstock.com)

Po południu w Fatimie otwarto bazylikę Matki Bożej Różańcowej. Świątynia, zamknięta była od wiosny 2014 r. z powodu prowadzonych w niej prac remontowych.


Jak zaznaczył podczas Mszy św. inaugurującej odrestaurowaną świątynie biskup diecezji Leiria-Fatima, António Marto, jednym ze znaków prac modernizacyjnych w fatimskim kościele jest nowy ołtarz. - Nieprzypadkowo uroczyste otwarcie bazyliki ma miejsce właśnie w dniu, który Kościół dedykuje życiu konsekrowanemu. Symbolem tego jest m.in. liczna podczas dzisiejszej liturgii obecność przedstawicieli zgromadzeń zakonnych - powiedział bp Marto.

 

W trakcie prac remontowych w fatimskiej świątyni odnowione zostały nie tylko mury budowli, ale również systemy oświetlenia i wentylacji. Remont przeszły też organy na głównym chórze bazyliki. - Prace wewnątrz świątyni były złożone i obejmowały kilka etapów. W ich trakcie renowacji uległo m.in. miejsce pochówku Łucji, Hiacynty oraz Franciszka. Remont dotyczył tam wymiany posadzki oraz kamienia na nagrobkach małych wizjonerów - poinformowała Carmo Rodeia, rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego.

 

W rezultacie prac remontowych w bazylice fatimskiej poszerzono też dostęp do grobów trójki pasterzy, a także powiększono liczbę wejść, którymi do wnętrza obiektu mogą wchodzić pielgrzymi.

 

Budowa Bazyliki Matki Bożej Różańcowej rozpoczęła się w Fatimie w 1928 r., a więc w zaledwie jedenaście lat od objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Świątynia została konsekrowana w 1953 r. Rok później papież Pius XII nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Szacuje się, że co roku świątynię tą odwiedza około 1 mln pielgrzymów z całego świata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook