Cykl audycji w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski

(fot. episkopat.pl)

Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia rozpoczęła cykl audycji dotyczących Chrztu Polski w ramach niedzielnego porannego programu "Familijna Jedynka". Cykl zainaugurowała opowieść o św. Wojciechu, historii katedry gnieźnieńskiej oraz symbolicznym znaczeniu chrztu w dziejach Polski.

 

W Internecie uruchomiony został również specjalny serwis radiowy poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski.


- Katedra Gnieźnieńska, zwana jest często matką katedr w Polsce. Tu tworzyła się tożsamość polskiego Kościoła, a warto wiedzieć, że w wiekach średnich była to tożsamość całego państwa i jego mieszkańców - powiedział w audycji historyk dr Radosław Lolo, znawca wieków średnich.

 

- Wydarzenia, które miały miejsce w 1000 roku, na kanwie życia, męczeńskiej śmierci i kanonizacji św. Wojciecha, były aktami założycielskimi, jeśli chodzi o Kościół w Polsce, jako oddzielną od struktur zewnętrznych, suwerenną metropolię. Katedra ta jest więc symbolem niezależności Polski. Wszystkie następne wydarzenia w dziejach naszego państwa były funkcją przyjęcia chrztu. Czyli wszystkie bitwy, osiągnięcia prawne, tworzenie struktur państwowych, wynikały z faktu, że przyjęliśmy drogę funkcjonowania w cywilizacji chrześcijańskiej - tłumaczył.

 

Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba spojrzeć w przeszłość. Bez chrztu Mieszka, który stał się pierwszym chrześcijaninem w Polsce, nie byłoby naszej państwowości. Przyjęcie chrześcijaństwa było naturalnym wejściem nie tylko w cały układ duchowy i religijny, ale przede wszystkim polityczny ówczesnej Europy. Wtedy to, co państwowe było na wskroś związane z przeżywaniem wiary i chrześcijaństwem - powiedział kolejny gość "Familijnej Jedynki", bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej.

 

Prymas Polski z kolei przypomniał, że kiedy św. Jan Paweł II mówił o związkach wiary i kultury wskazywał, że mamy swoje korzenie w sakramencie chrztu świętego, z którego wyrosły przez wieki różne dzieła. - Pytanie brzmi, czy potrafimy czerpać z tego bogactwa? - pytał abp Wojciech Polak.

 

- Naszą historię można porównać do rzeki, do której wchodzą różne strumyki, dopływy, to różne tradycje i kultury, które tworzyły Polskę przez wieki. Jednak zasadniczy nurt nadało jej właśnie chrześcijaństwo. W związku z jubileuszem powinniśmy podziękować Bogu za to, że jesteśmy ochrzczeni. Można to zamknąć w trzech słowach: refleksja, dziękczynienie i świadectwo - dodał prymas.

 

W związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski na stronie internetowej Polskiego Radia powstał specjalny serwis radiowy, w którym zamieszczane będą informacje dotyczące obchodzonego jubileuszu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 22:39:17 | 2016-01-31
Ciekawe co powiedzieli o św. Wojciechu. Wersja kościelna, czy wersja oparta na źródłach i realiach historycznych? Można gdzieś posłuchać tej audycji?

Oceń 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook