"To atak na kształt przyszłego życia społecznego"

(fot. PROGRAM7 - Internetowa telewizja / youtube.com)

Walka z religią w szkole jest atakiem na wychowanie i kształt przyszłego życia społecznego - uważa biskup Henryk Tomasik, członek Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

 

Biskup radomski odniósł się tym samym do inicjatywy "Świecka szkoła", która chce, by lekcje katechezy Kościoły i związki wyznaniowe opłacały z własnych środków.


Bp Henryk Tomasik podkreślił, że religia uczestniczy w kształtowaniu młodego pokolenia, a wychowanie jest wartością. - W naszym społeczeństwie za mało mówimy, za mało doceniamy tę wartość, którą jest wychowanie, a także wielką odpowiedzialność państwa, władz samorządowych, które też uczestniczą w wychowaniu. Również media, także i my wierzący, nasze szkoły katolickie, włączamy się w wielkie dzieło wychowania młodego pokolenia - mówił biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

 

- Walka z religią w szkole jest atakiem na wychowanie i kształt przyszłego życia społecznego. Ponadto Polacy to w większości katolicy, którzy płacą podatki. To właśnie z tego funduszu są wynagradzani katecheci, tak jak inni nauczyciele, którzy pracują w szkole - zauważył biskup radomski.

 

Przypomnijmy, że Rada Ministrów wobec obywatelskiego projektu nowelizacji o systemie oświaty stwierdziła, że "finansowanie zajęć z religii przez Kościoły lub inne związki wyznaniowe, czyli praktycznie przez rodziców, którzy są członkami tych wspólnot religijnych, byłoby naruszeniem dwóch zasad konstytucyjnych: wolności religii i bezpłatności nauki".

 

Przypomnijmy, że w państwach Unii Europejskiej nauczanie religii w szkołach publicznych, poza kilkoma wyjątkami, jest obecne i ma charakter obowiązkowy albo dobrowolny w zależności od wyboru rodziców lub uczniów.

 

Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2015 r. wynika, że nauczanie religii w szkole nie jest rażące dla 82 proc. Polaków. Dokładnie taki sam odsetek dorosłych obywateli naszego państwa wypowiedział się w tej sprawie w roku 2013.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Anuszka A 23:15:44 | 2016-01-31
religia nie powinna byc nauczana w szkolach 
jesli ktos chce wciskac swoim dzieciakom bajki to niech to robi za swoje pieniadze i w swoim czasie ,a nie marnuje czas innych dzieciakow
religia to basnie na ktore nie powinno byc miejsca w szkolach

Oceń 12 20 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anuszka A 23:06:20 | 2016-01-31
temu facetowi cos sie pomieszalo , nie tak dawno religia nie byla nauczana w szkolach i bylo dobrze , teraz jesli ktos chce powrotu do normalnosci to zaraz o la boga atak na kosciol boga i co tam jeszcze
w Polsce sa nie tylko katolicy , swiadkowie jechowy, mariawici , zielonoswiadkowcy, pewnie paru buddystow i muslimow tez by sie znalazlo,  czy ich religie tez nalezy wciskac dzieciakom na sile ?

Oceń 13 22 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook