Przesłanie na Światowy Dzień Chorych na Trąd

(fot. Wikimedia Commons)

"Żyć to znaczy pomagać żyć" - pod tym hasłem obchodzony jest przypadający na 31 stycznia tegoroczny Światowy Dzień Chorych na Trąd. Specjalne przesłanie z tej okazji wystosował abp Zygmunt Zimowski.

 
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia podkreśla w nim, że dzień ten jest przede wszystkim wezwaniem do kontynuowania walki z tą straszną chorobą oraz do wyeliminowania piętna, które ciąży na osobach naznaczonych charakterystycznymi dla niej konsekwencjami.
 
W przesłaniu czytamy, że "marginalizacja chorych na trąd, wywołana naturalnym poczuciem samoobrony wobec tej nieuleczalnej kiedyś choroby, powodowana zakodowanym, psychicznym lękiem, nie ma już dziś racji bytu". Trąd można bowiem pokonać, a wyleczony pacjent może powrócić do normalnego funkcjonowania. Odsunięcie zatem lub wykluczenie z życia społecznego osób, które noszą na ciele ślady choroby jest niczym nieuzasadnione.
 
Dlatego też ludzie zdrowi powinni poczuć się wezwani, by pomóc godnie żyć tym, którzy są z tego powodu społecznie napiętnowani. "Apeluję o działanie na rzecz integracji społecznej w środowiskach życia i pracy osób wyleczonych z trądu, które zachowują swoją nienaruszalną godność mimo znaków choroby na ciele" - napisał abp Zimowski w przesłaniu na Światowy Dzień Chorych na Trąd.
 
Przewodniczący papieskiej rady poinformował również, że dykasteria ta postanowiła zorganizować dwudniowe sympozjum, które odbędzie się 10 i 11 czerwca 2016 r. w Watykanie. Ma być ono wyrazem zobowiązania Kościoła do opieki nad chorymi na trąd i do wsparcia tych, którzy zostali z niego wyleczeni, a także do uwrażliwiania w tym względzie wszystkich ludzi dobrej woli.


Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook