Bp Zadarko o przyjęciu uchodźców do Polski

(fot. PAP/EPA/STR)

- Zamiast referendum w sprawie uchodźców zróbmy konkurs na najlepszy program integracyjny z ludźmi, którzy do Polski przyjeżdżają - apeluje w rozmowie delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigrantów.

 

Bp Krzysztof Zadarko w komentarzu do najnowszych badań CBOS podkreślił, że w sprawie uchodźców wiele jest jeszcze do zrobienia; nie tylko w polityce, ale i w Kościele i całym społeczeństwie.

 

Jako przyczynę wysokiego odsetka osób deklarujących niechęć do przyjmowania uchodźców biskup Zadarko wskazał chaos pojęć z jakim mamy do czynienia od początku kryzysu imigracyjnego. Zdaniem duchownego problem wynika z tego, że w dyskusji nad polityką migracyjną często głos zabierają ludzie niekompetentni, a ich opinie wyraźniej się przebijają do opinii publicznej, niż rzetelne wypowiedzi. Wynika - to zdaniem rozmówcy - z niewiedzy na czym polega polityka migracyjna kraju i całej Europy.

 

- Nasza wiedza pochodzi ze zdawkowych przekazów telewizyjnych lub z internetu, a nie od tych, którzy na co dzień zajmują się problemami uchodźców. Warto posłuchać tego, co mają do powiedzenia - apeluje biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski. Duchowny wskazuje, że bierność Polaków wynika z operowania nie do końca prawdziwymi danymi i z tego, że nie sięgamy po rzeczywiste przyczyny i rzeczywiste rozmiary tragedii i bólu, z jakimi muszą się zmagać uchodźcy.

 

- Największym grzechem całej sytuacji jest to, że do jednego worka wrzucono dwa odrębne pojęcia: migranta i uchodźcy - podkreślił duchowny wskazując, że cierpią na tym uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Europy, aby wieść lepsze życie, ale dlatego, że ich życie jest zagrożone. - Panująca w Polsce atmosfera nie sprzyja krzywdzie i biedzie, która dotyka uchodźców w ich krajach - dodał hierarcha.

 

Delegat KEP ds. Imigrantów mówi, że niechęć do uchodźców, zwłaszcza wśród młodych, może wynikać z tego, że nie spotkaliśmy się z ludźmi uciekającymi przed śmiercią i wojną. Zdaniem eksperta wpływ na taką sytuację może mieć też doświadczenie lokalnych społeczności, w których tworzono ośrodki.

 

- Nie bez znaczenia jest brak integracji środowisk uchodźczych z Polakami i fakt, że imigranci traktują pobyt w Polsce czasowo, jako etap w wędrówce na zachód Zachód - wyjaśnia biskup.

 

- Mamy jeszcze wiele do zrobienia, by pokazać biedę sytuacji, w jakiej znajdują się uchodźcy - mówi bp. Zadarko, podkreślając, że przed tym wyzwaniem stoi nie tylko Kościół, ale i politycy i media. Jednocześnie duchowny zaznacza, że Kościół w sposobie mówieniu o uchodźcach jest jednoznaczny; kieruje się ewangelicznym wezwaniem, by pomóc drugiemu, który jest w potrzebie. Hierarcha podkreśla jednak, że Kościół nie jest jedyną instytucją, która kształtuje opinie ludzi.

 

- Bardzo brakuje opinii wspierających pomoc migrantom wśród pisarzy, intelektualistów, aktorów, czy tzw. celebrytów, którzy mają coś do powiedzenia w każdym temacie, a tym razem tych głosów nie słychać - przypomniał biskup.

 

Delegat KEP ds. Imigrantów przypomniał też dotychczasowe inicjatywy, jakie podejmowano, aby pomóc uchodźcom, do których zaliczył akcje kościelnej Caritas, czy Polskiej Akcji Humanitarnej, a także inicjatywę Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 

- Dalej powinniśmy pomagać tam, gdzie pomagaliśmy dotychczas, czyli w Syrii i Iraku oraz w obozach w Turcji, Jordanii, Libanie. Tego nie wolno zaprzepaścić, natomiast do odrobienia jest jeszcze lekcja z polityki migracyjnej państwa i samorządów oraz stosunku Kościoła do konkretnych inicjatyw.

 

Bp Zadarko wyraził wątpliwość, czy propozycja przeprowadzenia w Polsce referendum w sprawie uchodźców jest zgodne z konstytucja, która z założenia pozytywnie podchodzi do wszystkich azylantów.

 

- Zamiast rozpisywać referendum w sprawie uchodźców zróbmy konkurs na najlepiej przygotowany program integracyjny z ludźmi, którzy do Polski przyjeżdżają - zaapelował duchowny.

 

Nieszczęśliwe, zdaniem biskupa, jest dyskutowanie nad obecnością religii w szkole właśnie w tym czasie, w którym przychodzi nam dyskutować nad miejscem religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej w szeroko rozumianej cywilizacji europejskiej.

 

- Wytaczanie wojny religii w szkole wydaje się nieroztropne, religia bowiem jest ważnym czynnikiem moralnym i duchowym, szalenie istotnym w budowaniu tożsamości człowieka - zaakcentował duchowny.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ruffradi 06:15:33 | 2016-02-06
No to ja mieszkam kolo tych ludzi i powiem krótko bo chyba nie dociera do coponiektórych - te zdawkowane informacje sa prawdziwe !!!

To nie sa ludzie tylko zwierzeta ktore nie szanuja nikogo ani niczego . Moze ksiadz sobie przyjmie dos siebie a nie ******** glupoty na forum .....

Bo juz ta Wasza władza i kasa chyba Wam na głowy siada i to całkiem mocno .
Jakim trzeba byc hipokryta żeby pisać takie rzeczy i to jeszcze jako ksiadz sie pytam???

tam integrowac sie moze chce 10% i to nie wiadomo czy nie za duzo !

Co to za facet który ucieka z ojczyzny zostawiajac tam kobiety i dzieci??????

takie sa fakty i mam je z pierwszej reki akurat a nie ze zdawkowanych informacji !!!!

70% to mezczyzni , ok 17% kobiety reszta dzieci - takie sa mniej wiecej proporcje .....

aaaaaa i dodam jeszcze ze ci mezczyzni (tchorze) chodza w grupach min 7-10 osob - ZAWSZE!!!!

nie przyjmujcie ich do POLSKI !!!

Oceń 8 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anuszka A 11:41:12 | 2016-01-29
Ja wolę słuchać tego księdza:
https://www.youtube.com/watch?v=2stNE3FXZO8

Oceń 10 -2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kasperek_piotr 09:25:23 | 2016-01-29
Trudno nie zgodzić się z tezą biskupa Zadarko, że utożsamiamy imigrantów i uchodźców. Jako chrześcijanie powinniśmy pomóc prawdziwym uchodźcom. Kłopot w tym, że dotychczas nie wypracowano żadnej metody, która pozwalałaby odróżnić jendych od drugich. Dopóki nie zostaną wypracowane ostre warunki przyjęcia gości z Afryki, jakiakolwiek decyzja w tej sprawie będzie dalece nieroztropna.

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wolffinge 09:06:11 | 2016-01-29
z całym szacunkiem ale jakikolwiek program integracyjny i to za ogromne pieniądze których my i tak nie mamy nie wypalił w żadnym kraju na zachodzie Europy... przecież to widać, czy musimy wiecznie popełniach błedy innych?
dodatkowo Ci imigrani czy też uchodzcy żadną miara nie chcą do Polski!!! mamy tworzyć na ziemach polskich obozy przymusowego przetrzymywania ludzi? to już było i tak nie wolno nawet myśleć!!!
no i to zdjęcie załączone z błotem to juz perfidna manipulacja... - można też załączyć było jak wyrzucają wodę i żywność na peronach bo im nie pasuje!!! albo jeszcze lepiej jak wyrzucają z łodzi do morza chrześcian - współtowarzyszy ucieczki - taką sobie wstępną selekcję robią!!!
i ostatnia sprawa: "gdzie pomagaliśmy dotychczas - w Syrii i Iraku oraz w obozach w Turcji, Jordanii, Libanie" - kompletnie nie rozumiem - owocem tej pomocy i wspierania cudownych amerykanów są eksterminacje chrześcian we wszystkich państwach na bliskim wschodzie!!! gdzie jest milion naszych braci w wierze w Iraku? są pomordowani i wypędzeni!!! i w tym wszystkim mieli współudział nasi żołnierze - niefortunnie wspierając siły które do tego doprowadziły!!! wstyd!!!

Oceń 25 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Krzysiek13 09:02:40 | 2016-01-29
Bp. Zadarko w swoim otwarciu się na biednych syryjczyków zapomina o swojej podstawowej misji, czyli ewangelizacji.
Czy tego chcemy czy nie przyjeżdzają do nas arabusy. Duchowni (przede wszystkim oni) zamiast im pomóc w dostosowaniu się do świata chrześcijańskiego, mówią nam abyśmy byli wyrozumiali dla obcych, którzy nie potrafią zrozumieć, że chleb się bierze z pracy a kobietę zdobywa się miłością a nie siłą. Ośrodki dla muzułmanów powinny być regularnie odwiedzane przez księży, a ludzie uświadamiani o prawdzie którą głosił Chrystus. Jak długo nie poznają światła Pana tak długo będziemy się wzajemnie krzywdzić (i to raczej z ich winy).

Oceń 22 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR+ 04:32:38 | 2016-01-29
Czy to naprawdę wina społeczeństwa, że uchodźca jest utożsamiany z osobą, którą Angela Merkel zaprosiła do Niemiec, a teraz chce ją zmusić do zamieszkania np. w Polsce wbrew jej woli?

Oceń 22 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ewasmukstratenwerth 21:52:33 | 2016-01-28
Bardzo dziekuję księdzu biskupowi za ważne przypomnienie, że bardziej niż referendum w sporawie uchodźców, potrzebny nam mądry program integracyjny. Boli mnie niechęć, wręcż nienawiść wobec uchodźców, z którymi stykam sie w Polsce, w kraju z którego wyszło piekne przesłanie o miłosierdziu Bożym.

Oceń 23 37 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 21:46:13 | 2016-01-28
Ekscelencjo! Prosimy o powrót do szkoły i to podstawowej. Otóż w "szeroko rozumianej cywilizacji europejskiej" miejsca dla islamu nigdy nie było. Od krucjat po wiedeńską wiktorię! Więc proszę nie zawracać głowy i przestać być V kolumną w życiu Kościoła.

Oceń 34 27 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

juprodamb 21:02:08 | 2016-01-28
Polak – katolik? Rosnąca histeria w Internecie (strach i nienawiść) przeciw uchodźcom. Franciszek, biskupi polscy, sobie – my sobie. Modli się pod figurą, a ma diabła za skórą. Czyżbyśmy zupełnie zapomnieli o miłości bliźniego?
Jot Empe

Oceń 19 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook