Watykan wzywa ONZ do rozmów o Bliskim Wschodzie

(fot. shutterstock.com)

O pilne rozpoczęcie rozmów w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie zaapelował do wspólnoty międzynarodowej na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji abp Bernardito Auza.

 

W swym przemówieniu podkreślił konieczność uregulowania stosunków izraelsko-palestyńskich, a także rozwiązania dramatycznej sytuacji w Syrii.


Dyplomata papieski przypomniał słowa Franciszka z jego tegorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, w których wyraził życzenie, "by ten nowy rok mógł uleczyć głębokie rany, dzielące Izraelczyków i Palestyńczyków oraz umożliwił pokojowe współistnienie dwóch narodów, które - jestem tego pewien - z głębi serca nie pragną niczego innego jak pokoju!". W tym kontekście mówca podkreślił konieczność wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, gdyż jego brak powoduje eskalację nienawiści w regionie i podważa wiarygodność porozumień z Oslo zawartych w 1993 r. Zaapelował ponadto do wspólnoty międzynarodowej o wsparcie negocjacji między Izraelem a Palestyną.

 

Abp Auza wskazał na podpisane między Stolicą Apostolską a Palestyną porozumienie dwustronne. Weszło ono w życie 2 stycznia 2016 r. i jest dowodem dialogu i współpracy. Dotyczy ono statusu i działalności Kościoła w Palestynie. Ze względu na złożoną sytuację na Bliskim Wschodzie i prześladowanie tamtejszych chrześcijan jest ono dobrym przykładem dla innych państw o większości muzułmańskiej - zauważył polityk watykański.

 

Wezwał także wspólnotę międzynarodową do szybkiego rozwiązania trwającego już niemal pięć lat konfliktu w Syrii. Potępił akty terrorystyczne w tym kraju i Iraku, podyktowane szerzącym się ekstremizmem i fundamentalizmem. Zwrócił uwagę na rosnący udział w konflikcie bojowników z całego świata, szerzących terror na tle religijnym i etnicznym. Powołując się na słowa papieża podczas spotkania z dyplomatami, zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o zaprzestanie handlu bronią w regionie oraz wzmożenie pomocy humanitarnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook