Abp Kupny: od tego zależy jedność uczniów Jezusa

(fot. youtube.com)

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny wygłosił słowo Boże podczas modlitwy ekumenicznej, która odbyła się w katedrze prawosławnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu.

 

Przywołując słowa Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa podkreślił, że jedność chrześcijan zależy przede wszystkim od tego, na ile każdy z nich będzie otwierał się na prowadzenie przez Bożego Ducha.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że Chrystus modląc się za swoich uczniów prosił, by dawali się doskonalić w jedności.

 

- To pokazuje, że jedność chrześcijan to nie kwestia ludzkiego dogadania się, ale przede wszystkim gotowość na przyjmowanie Bożych natchnień - tłumaczył abp Kupny.

 

Podkreślił, że samo słowo "doskonałość" w tym kontekście może zostać źle zrozumiane. - Wielu bowiem kojarzy go z intensywną pracą nad samym sobą i opiera na czysto ludzkim działaniu, podkreślając przede wszystkim własne "ja", tymczasem doskonałość chrześcijańska nie realizuje się i nie może realizować się indywidualnie, w oderwaniu czy izolacji od innych. Wręcz przeciwnie - ona jest możliwa do zrealizowania tylko w relacji do drugiego człowieka - mówił metropolita.

 

Zaznaczył przy tym, że Jezus powoływał apostołów nie do życia w izolacji i nie do tego, by dążyli do doskonałości dla siebie samych, ale do życia wspólnotowego. - O tym, czy idziemy w dobrym kierunku decyduje to jaka jest nasza postawa wobec brata i siostry. O tym czy dążymy do doskonałości decyduje to, jak traktujemy innych - podkreślił arcybiskup.

 

Puentując abp Kupny powiedział: "Dziś - podczas tej liturgii ekumenicznej - nasz Pan modli się za nas (bo to my jesteśmy tymi, którzy wierzą dzięki słowu Apostołów). Dobrze byśmy poczuli się nie tylko słuchaczami słów tej modlitwy, ale właśnie tymi, w których intencji jest ona wypowiadana i otwierali się na prowadzenie przez Bożego Ducha. On ma moc czynić nas jednością".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?