Czechy: chrześcijanie przyjęli uchodźców

(fot. PAP/EPA/DJORDJE SAVIC)

Czechy przyjmują chrześcijańskich uchodźców z Bliskiego Wschodu. W niedzielę do Pragi przyleciały pierwsze dwie irackie rodziny. W najbliższych dniach dołączą do nich kolejni uchodźcy, w sumie 153 osoby.

 

Ich przyjazd był możliwy dzięki oddolnej inicjatywie czeskich chrześcijan. Poruszeni prześladowaniami, jakich doznają wyznawcy Chrystusa w Syrii i Iraku, założyli Fundację Generace 21, która podjęła starania o przyjęcie uchodźców.

 

Zebrano fundusze, postarano się o mieszkania, a nawet o pracę w prywatnych firmach dla żywicieli bliskowschodnich rodzin. Równolegle prowadzono też negocjacje z władzami o zgodę na przyjazd do Czech i przyznanie azylu dla bliskowschodnich chrześcijan. Fundacja będzie łożyć na utrzymanie uchodźców, zapewni im naukę języka i integrację w nowym środowisku.

 

Dużo dobrej woli wykazały też czeskie władze, w tym lokalne samorządy. Dwie pierwsze irackie rodziny znalazły na przykład gościnę w Jihlavie na południu Czech. Miasto udostępniło im nieodpłatnie mieszkania komunalne.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 09:27:33 | 2016-01-27
Pięknie. Miejmy nadzieję, że nie uciekną potajemnie do Niemiec, jak nasi Syryjczycy sprowadzeni do Polski przez Miriam Shaded.

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook