Łotwa: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

(fot. shutterstock.com)

Szczególnie uroczystą formę miała kulminacja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na Łotwie. To właśnie tamtejsza grupa ekumeniczna przygotowała rozważania i modlitwy na jego tegoroczne obchody.

 

Specjalne nabożeństwo transmitowane przez telewizję publiczną odbyło się 21 stycznia w katolickiej katedrze w Rydze.

 

Nabożeństwu przewodniczyło czterech zwierzchników największych wspólnot wyznaniowych stolicy Łotwy: luterańskiej, katolickiej, prawosławnej i baptystycznej. W swoich rozważaniach biskupi odnosili się do różnych aspektów wysiłków ekumenicznych.

 

Wskazywano zarówno na potrzebę miłosierdzia i starań o widzialną jedność Kościoła, jak i na poniekąd nieprzezwyciężalną różnorodność wyznawców Chrystusa, jaka wyłania się pośród wspólnych modlitw.

 

Warto dodać, że obecny tydzień to także okazja do refleksji nad jednością i pamięcią narodową Łotyszy. Właśnie minęła 25. rocznica tak zwanego tutaj "czasu barykad", czyli spontanicznej obrony rodzącej się niezależności Łotwy przed próbą siłowej reintegracji ZSRR przez Michaiła Gorbaczowa.

 

W czasie szturmu sowieckich oddziałów specjalnych na siedzibę łotewskiego MSW w styczniu 1991 r. zginęło sześć osób, a kilkanaście zostało rannych. Teraz w miejscach ich męczeństwa spoczęły kwiaty i zapłonęły znicze.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: jedność, łotwa

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook