1200 gości na obchodach rocznicy chrztu w Poznaniu

1200 gości na obchodach rocznicy chrztu w Poznaniu
(fot. PAP / Radek Pietruszka)
PAP / ml

1200 gości, w tym prezydent Andrzej Duda, rząd, parlamentarzyści, zostało zaproszonych na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu - poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przypomniał, że głównym wydarzeniem będzie Zgromadzenie Narodowe.

W konferencji na temat obchodów rocznicy wzięli udział przedstawiciele Kościoła, prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, sekretarz KEP bp Artur Miziński, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski.
Zostały na niej prezentowane wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy chrztu - zarówno kościelne, jak państwowe i samorządowe. Współorganizatorem konferencji był KAI.
Kuchciński powiedział, że obchody rocznicy chrztu będą "najwyraźniejszym symbolem i faktycznym potwierdzeniem skali zmian dokonanych w życiu społecznym Polski". 
- Parlament niepodległej Rzeczypospolitej faktycznie po raz pierwszy sięga do najstarszych fundamentów dziejów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne podjęte w 966 r. oraz w millenium 1966 r. W tamtych decyzjach, tych dawnych i niedawnych, umieszczamy źródła aksjologicznie naszych działań obecnych - tej dobrej zmiany dla Polaków i Polski - podkreślił marszałek Sejmu.
Zaznaczył, że państwo polskie, naród polski potrzebuje odbudowy wspólnoty politycznej. A rdzeniem wspólnoty politycznej - jak mówił - jest wspólna pamięć. 
- W odniesieniu do niej państwo powinno prowadzić politykę ukierunkowaną na osiągnięcie wielkich celów odnoszących się do przyszłości narodu. Wspólna pamięć wyraża się najpełniej w wydarzeniach historycznych - chrzest Polski oraz millenium z 1966 r. są takimi historycznymi kamieniami milowymi dla narodu polskiego - powiedział.
- Naszym zadaniem na dzisiaj jest także odbudować podmiotowość Polski w środowisku międzynarodowym i spowodować, żeby pamięć historyczna stała się ważna w zjednoczonej Europie i aby filarem polskości nadal pozostało chrześcijaństwo - dodał.
Główne wydarzenie związane z obchodami zostanie zorganizowane 15 kwietnia o godz. 12 w Poznaniu. Odbędzie się tam Zgromadzenie Narodowe, a prezydent Duda został poproszony o skierowanie stamtąd słów do Polaków.
Karczewski zwrócił uwagę, że będzie to wielkie wydarzenie; po raz pierwszy Zgromadzenie Narodowe odbędzie się poza Warszawą. "Pan prezydent w orędziu będzie na pewno mówił o wspólnocie naszej narodowej - jak należy ją budować i jakie przed nami politykami, przed Kościołem jest zadanie. (...) Będzie mówił, że Kościół, nasza historia są spoiwem w budowaniu naszej wspólnoty obywatelskiej" - powiedział marszałek Senatu.
14 kwietnia episkopat na czele z Legatem Papieskim i prezydentem Dudą będzie dziękować za chrzest Polski w katedrze gnieźnieńskiej - poinformował abp Polak.
Tego dnia, jak powiedział, w Gnieźnie rozpoczną się obrady KEP. - Popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, w którym będziemy dziękować Bogu za wiarę, nadzieję i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą ojczyznę - mówił.
Prymas dodał, że w przesłaniu tym będzie również prośba o wierność Bogu i Ewangelii i "światło potrzebne do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stają przed ochrzczonymi".
- Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego, ani Polaków, ani naszej wielkiej historii i kultury - mówił abp Gądecki.
Jak dodał, Mieszko I przyjmując chrzest wprowadził naród polski w nowy świat, nową kulturę, strukturę państwa i nowe prawo. - Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane - powiedział.
Przewodniczący episkopatu mówił, że rocznica chrztu Polski to zarazem dobry moment na postawienie sobie pytań o przyszłość: - Jaka będzie przyszła Polska? Jaki będzie Kościół w naszej ojczyźnie - za rok, za dziesięciolecia, za wieki? - pytał.
Prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego przekonywał, że chrzest Polski miał znaczenie cywilizacyjne. - Wprowadzał on władztwo polskie w świat wysoko cywilizowany, w świat chrześcijański, z którego mógł Mieszko i później jego następcy czerpać wzory organizacyjne dla państwa, wzory do funkcjonowania społeczeństwa, także dla organizacji dworu i zarządzania całym państwem - podkreślił.
Zdaniem prof. Ożoga, zasadnicze znaczenie chrztu miało znaczenie w sferze religijnej. - Było to wyjście ze świata pogańskiego i wejście w świat religii, która ma charakter zupełnie uniwersalny, która łączyła wówczas wiele społeczeństw europejskich i była podstawą funkcjonowania świata cywilizowanego - zaznaczył.
Według niego poprzez przyjęcie chrztu mamy do czynienia z bardzo ważnymi konsekwencjami, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństwa i troskę o ubogich. - Poprzez Kościół organizuje się całą nie tylko pomoc, ale sposób odnoszenia się do tych, którzy są w potrzebie. Mamy do czynienia z tworzeniem sieci przytułków, jak również jałmużną, która jest wsparciem i jest organizowana przez tych, którzy są w Kościele, ale także bractwa, które troszczą się o ubogich - dodał.
Jak poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego będą mogli wysłuchać prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.
Z okazji rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu i początków Państwa Polskiego nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukaże się też publikacja okolicznościowa "Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków (966-2016)". Księga będzie dostępna w języku polskim i angielskim. Znajdą się w niej teksty autorstwa prof. dr. hab. Stanisława Rosika, dr. hab. Pawła Krasa, dr. hab. Dariusza Kupisza, prof. dr. hab. Bohdana Cywińskiego, prof. dr. hab. Wiesława J. Wysockiego oraz prof. dr. hab. Jana Żaryna. Prezentacja wydawnictwa odbędzie się podczas centralnych uroczystości rocznicowych w Poznaniu. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1200 gości na obchodach rocznicy chrztu w Poznaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.