Sejm: W marcu o Światowych Dniach Młodzieży

(fot. materiały prasowe ŚDM)

Dyskusja o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży wraz ze sprawozdaniem z dotychczasowych prac ze strony państwa odbędzie się na początku marca na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

 

W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele Episkopatu Polski, Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Krakowa oraz władze samorządowe z Małopolski.

 

Jak się dowiedziała KAI w biurze sejmowej komisji, głównym punktem posiedzenia będzie informacja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat przygotowań resortu spraw wewnętrznych do Światowych Dni Młodzieży. Dotyczyć ona będzie przede wszystkim stanu przygotowań służb państwowych oraz administracji rządowej i instytucji samorządowych.

 

Po wystąpieniu ministra odbędzie się dyskusja z udziałem m.in. przedstawicieli Episkopatu Polski oraz władz samorządowych z Krakowa i Małopolski.

 

Posiedzenie ma się odbyć w pierwszym możliwym marcowym terminie spotkania członków komisji, czyli 9, 10 lub 11 marca. Do końca lutego posłowie mają otrzymać ministerialną informację na piśmie w celu zapoznania się i przygotowania pytań.

 

O informację w sprawie przygotowań do ŚDM od strony służb mundurowych i instytucji państwowych wnioskowali sami posłowie z sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

 

Jak wyjaśnił na ostatnim posiedzeniu komisji jej przewodniczący poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS), rolą komisji spraw wewnętrznych nie jest wyręczanie specjalnego zespołu międzyresortowego, odpowiedzialnego za koordynację przygotowań do ŚDM, ale uzyskanie informacji na temat stanu przygotowań do tego wydarzenia.

 

"W zasadzie ten zespół jest szerszy, bo to jest zespół rządowy, ale do niego zaproszone są również takie podmioty, jak Episkopat i organizacje pozarządowe. My nie wyręczymy tego zespołu, chodzi raczej o to, żebyśmy mogli się dowiedzieć, jak wygląda jego praca. Na początku marca będziemy mieli pełną informację, jak będą wyglądały Dni Młodzieży, jak to będzie zorganizowane, jakie służby i środki finansowe będą użyte" - uzasadniał zwołanie takiego posiedzenia Czartoryski.

 

W ub. roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało stanowisko pełnomocnika rządu ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży. Objął je Paweł Majewski, b. dziennikarz "Rzeczpospolitej". Do jego obowiązków należy koordynacja przygotowań służb i organów administracji rządowej do ŚDM i związanej z nimi wizyty papieża Franciszka w Polsce w 2016 r.

 

Majewski ma ponadto odpowiadać za współpracę z organami samorządowymi (w tym wojewodami), gdyż np. wydarzenia poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (Dni w Diecezjach) odbywać się będą w wielu regionach poza Małopolską. Koordynacja działań władz samorządowych w ramach ŚDM jest konieczna także dlatego, że wizyta papieża Franciszka w Polsce obejmie nie tylko Kraków, ale także Częstochowę i Auschwitz.

 

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało KAI, że do kompetencji Majewskiego będzie też należało podejmowanie takich działań, które na gruncie przepisów prawa umożliwią właściwy przebieg ŚDM i papieskiej wizyty w naszym kraju. Do tej pory takie decyzje podejmowały m.in. na prośbę strony kościelnej poszczególne urzędy i resorty, np. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które poinformowało o ułatwieniach wizowych dla uczestników ŚDM przybywających z zagranicy.

 

W rządzie istnieje także - powołany jeszcze za czasów premier Ewy Kopacz - Zespół ds. przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, na czele którego stoi minister Beata Kempa z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Zarówno Paweł Majewski, jak i zespół pod kierownictwem min. Beaty Kempy w swoich działaniach współpracują z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Krakowie.

 

Z szacunków organizatorów ŚDM wynika, że obchody centralne w Krakowie i okolicach mogą przyciągnąć nawet 2,5 mln wiernych ze 110 krajów świata.

 

Wspomóż Nas
Tagi: mswia, sejm, śdm

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook