"Przez chrzest staliśmy się dziećmi jednego Ojca"

(fot. Ryszard Hołubowicz [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan przypomniał, że najważniejszym i jednoczącym wszystkich chrześcijan sakramentem jest chrzest, przez który "staliśmy się dziećmi jednego Ojca w niebie".

 

Odnosząc się do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ("Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana"), abp Budzik zaznaczył, że tej jedności trzeba upatrywać właśnie w sakramencie chrztu świętego. - To jest pierwszy i najważniejszy sakrament, który łączy nas i naszych braci. My nawzajem uznajemy ważność sakramentu chrztu, bez względu na to, w którym wyznaniu ten sakrament się dokonał. To zawsze Chrystus chrzci - podkreślił w rozmowie z KAI metropolita lubelski.

To przypomnienie jest jego zdaniem szczególnie ważne w trwającym jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. - Przez chrzest staliśmy się dziećmi jednego Ojca w niebie. Zostaliśmy powołani do tego, aby dawać świadectwo o naszej wierze - dodał arcybiskup.

Podkreślił, że to nie jest jedyny czas, w którym w archidiecezji lubelskiej pielęgnuje się ekumenizm. - Cieszymy się, że u nas w Lublinie ten ekumenizm rozwija się także w ciągu roku. Bardzo często się spotykamy przy różnych innych okazjach, odwiedzamy się wzajemnie, mamy różne inne formy modlitwy, jak wielkopiątkowa ekumeniczna droga krzyżowa po ulicach starego miasta - powiedział KAI abp Budzik.

Metropolita lubelski w pierwszy dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w parafii św. Rodziny w Lublinie przewodniczył Eucharystii inaugurującej obchody tego czasu. Okolicznościową homilię wygłosił prawosławny abp Abel.

W najbliższych dniach abp Budzik weźmie udział w wielu innych spotkaniach ekumenicznych. W piątkowe południe 22 stycznia będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?