Grekokatolicy: wigilia Objawienia Pańskiego

(fot. IgorGolovniov / Shutterstock.com)

Wierni Kościoła greckokatolickiego obchodzą dzisiaj wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem.

 

Wieczorem w cerkwiach odprawiane są Msze św. z obrzędem poświęcenia wody. Takie same obrzędy będą odprawiane jutro, tyle że nad rzekami.

 

Objawienie Pańskie należy do najważniejszych świąt w liturgii wschodniej. Upamiętnia ono chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan, dlatego popularnie nazywane jest Jordanem. Wierni zgromadzą się na nabożeństwach połączonych z poświęceniem wody.

 

Takie liturgie odprawia się już dziś wieczorem w świątyni. - W przeddzień kładzie się akcent na chrzest Chrystusa, a w samą uroczystość na objawienie się Pana Boga w Trójcy Jedynego - mówi abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

 

Główne uroczystości odbędą się jutro. Wierni gromadzą się najpierw w świątyniach, a potem udają się nad rzekę na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody. W Przemyślu Msza św. rozpocznie się w soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 9.00.

 

Modlitwie będzie przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Udział w nim wezmą także przedstawiciele duchowieństwa i wierni obrządku łacińskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook