Tydzień ekumeniczny z akcentem małżeńskim

(fot. shutterstock.com)

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. "Namawiam, żeby na tym wydarzeniu pojawili się wszyscy, którzy nie mogą żyć spokojnie, dlatego że Kościół jest podzielony!" - zachęcił do udziału w tegorocznym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan diecezjan pomocniczy biskup krakowski Grzegorz Ryś.

 

W archidiecezji krakowskiej Tydzień uroczyście rozpocznie się 17 stycznia o godz. 10:00 niedzielną liturgią świętą i nabożeństwem z udziałem przedstawicieli Kościołów w cerkwi prawosławnej na ulicy Szpitalnej w Krakowie.

Bardzo mocnym akcentem tegorocznego tygodnia ekumenicznego ma być nabożeństwo ze specjalnym błogosławieństwem dla małżeństw mieszanych tj. tych, w których jedna strona jest katolicka, a druga należy do innej denominacji chrześcijańskiej. Ekumeniczna modlitwa odbędzie się 24 stycznia o godz. 15:00 w Centrum Jana Pawła II - przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz, a uczestniczyć biskup Grzegorz Ryś, ks. Józef Bartos, ks. Roman Pracki, ks. dr Peter Hocken oraz inni liderzy, pastorzy i księża Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

"Małżeństwa mieszane są największą szkołą jedności Kościoła - mówił w Polsce Benedykt XVI. Dlatego zrodził się pomysł, aby dotrzeć do wszystkich takich małżeństw w Krakowie. Zależy nam, aby właśnie te rodziny mogły się spotkać" - wyjaśnił ideę nabożeństwa bp Grzegorz Ryś.

W ramach tygodnia planowane są liczne nabożeństwa ekumeniczne w poszczególnych świątyniach chrześcijańskich Krakowa. Odbędą się one: 17 stycznia o godz. 18:00 w kościele Św. Krzyża (ul. Świętego Krzyża 23) z udziałem przedstawicieli Kościoła prawosławnego, 18 stycznia w kościele św. Floriana (ul. Warszawska 1c) z udziałem przedstawicieli Kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz w kościele św. Szczepana (ul. Sienkiewicza 19) z udziałem przedstawicieli Kościoła polskokatolickiego (oba o godz. 18:00), 19 stycznia o godz. 17:00 w kaplicy Kościoła ewangelicko-metodystycznego (ul. Długa 3), 20 stycznia o godz. 17:00 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina (ul. Grodzka 56), 21 stycznia o godz. 17:00 w kościele św. Barbary (pl. Mariacki) oraz 22 stycznia o godz. 17:00 w kościele polskokatolickim (ul. Miechowity 19).

Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie z przedstawicielami Wspólnoty Chemin Neuf zatytułowane "Jedność w różnorodności na przykładzie Wspólnoty Chemin Neuf", które będzie mieć miejsce 21 stycznia o godz. 18:00 w Klubie Inteligencji Katolickiej (ul. Sienna 5).

Pierwsze nabożeństwa ekumeniczne z udziałem katolików odbyły się w Krakowie w 1964 r. Organizował je ks. Andrzej Bardecki na prośbę metropolity krakowskiego abp. Karola Wojtyły. Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wpisany w kalendarz obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Organizatorami zbliżającego się krakowskiego tygodnia ekumenicznego są: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Wspólnota Głos na Pustyni oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?