Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii?

(fot. Aleksandr Zykov / Foter / CC BY-SA)

Planowany na 2016 rok Sobór Wszechprawosławny odbędzie się najprawdopodobniej w Szwajcarii, a nie - jak przewidywano - w siedzibie Patriarchatu Konstantynopolskiego w Stambule. Wynika to z postawy Kościołów rosyjskiego i greckiego, niechętnych organizacji tego zgromadzenia w Turcji.

 

Już teraz przygotowujące sobór spotkanie zwierzchników Kościołów prawosławnych, zwołane na 21 stycznia, ma się odbyć nie w Stambule, lecz w ośrodku prawosławnym Patriarchatu Konstantynopolskiego w Chambésy koło Genewy, gdzie zresztą od lat mieści się sekretariat przygotowujący obrady soborowe.

 

Według prawosławnych mediów, patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, wielki promotor soboru, przygotowywanego od 1961 r., nie sprzeciwi się zmianie miejsca obrad, gdyż jego zdaniem trzeba usunąć wszystkie przeszkody, które mogłyby stanowić wymówkę dla któregoś z Kościołów do nieuczestniczenia w soborze.

 

Rosyjski Kościół Prawosławny nie chce soboru w Stambule z powodów politycznych: po zestrzeleniu w listopadzie ub.r. rosyjskiego samolotu w Turcji władze rosyjskie odradzają swoim obywatelom podróże do tego kraju. Z kolei arcybiskup Aten Hieronim mógłby nie pojechać do Stambułu ze względu na różnice zdań z Bartłomiejem. Nie jest też pewna obecność przedstawicieli Patriarchatu Antiochii, który zerwał komunię eucharystyczną z Patriarchatem Jerozolimy z powodu sporu o jurysdykcję nad Katarem.

 

Gotowych jest już kilka projektów dokumentów, które mają być przyjęte dyskusji na soborze. Dotyczą one m.in. autonomii Kościołów prawosławnych, relacji z "resztą świata chrześcijańskiego", znaczenia postu i jego zachowywania, a także misji Kościoła w świecie współczesnym. Ten ostatni jednak nie uzyskał zgody wszystkich Kościołów prawosławnych i nie został podpisany przez szefów delegacji z Rosji i Gruzji na ubiegłorocznej V Wszechprawosławnej Konferencji Przygotowawczej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook