XXII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

(fot. sxc.hu)

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki z całego świata ponownie zabrzmią w Będzinie. Od 14 do 17 stycznia w mieście, nazywanym stolicą polskiej kolędy, odbędzie się XXII edycja największego kolędowego przeglądu w Polsce - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

 

Od 14 do 16 stycznia (czwartek i piątek od 9 do 20.30, w sobotę od 9 do 17) w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina odbywać się będą przesłuchania najlepszych wykonawców, wyłonionych podczas odbywających się w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi eliminacji, do których przystąpiło ponad 1500 wykonawców. Najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z różnych epok i krajów zaśpiewa w Będzinie 129 solistów, chórów i zespołów.

 

- Festiwal pomaga w zabliźnianiu pogłębiającego się rozdźwięku między duchowym, a materialnym światem człowieka. Piękna forma kolędy i pastorałki stanowi w dorobku muzycznym, ale i kulturowym, swoistą perłę łączącą pokolenia, zapewniającą jedność i ciągłość kulturową, wzbogacającą głębię doznania duchowego - mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

 

Laureatów tegorocznej edycji wybierze składające się z wybitnych muzyków jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Wiesława Delimata (Akademia Muzyczna w Krakowie), którego w ocenie wspierać będą także prof. dr hab. Jerzy Rachubiński (Akademia Muzyczna w Łodzi) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach).

 

Tradycyjnie Festiwal zakończy się koncertem galowym, który w niedzielę, 17 stycznia o g. 16.00, odbędzie się w kościele na Osiedlu Syberka. Wpisując się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży podczas koncertu odbędziemy świąteczną podróż w poszukiwaniu najciekawszych bożonarodzeniowych tradycji.

 

- Okazję do obejrzenia koncertu będą mieli nawet ci, którzy nie mogą być z nami - cały koncert będzie transmitowany live z realizacją z 6 kamer w jakości HD w internecie, na naszej stronie www.mfkip.pl. Zamierzamy także wydać go na DVD - zapowiada rzecznik prasowy Festiwalu, Jarosław Ciszek. Wstęp na przesłuchania i koncert galowy jest wolny.

 

Choć w tym roku dobra nowina o narodzeniu Mesjasza rozlegnie się w Będzinie, organizatorzy biją na alarm - to może być ostatnia edycja tego wyjątkowego przeglądu. Wszystko przez brak środków, z którymi borykają się od kilku lat.

 

Szczegółowe informacje na temat stanu, w którym znalazł się Festiwal oraz informacje dotyczące tej edycji i harmonogramy przesłuchań można znaleźć na stronie www.mfkip.pl

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook