Indonezja: 70. rocznica pierwszego tygodnika katolickiego

(oficjalna strona tygodnika)

Od 70 laty wychodzi w Dżakarcie "Hidup" (Życie) - pierwszy i do dziś istniejący tygodnik katolicki w Indonezji. Z tej okazji w stołecznej katedrze miejscowy metropolita abp Ignatius Suharyo przewodniczył 9 bm. Mszy św. dziękczynnej a zarazem w intencji dalszego rozwoju pisma, które od początku było i jest punktem odniesienia dla informacji z życia Kościoła w tym kraju i na świecie.

 
Tygodnik założył 5 stycznia 1946 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pracujący tam jezuita holenderski o. Swaans jako niewielki biuletyn parafialny (do 1949 Indonezja była kolonią holenderską i język ówczesnej metropolii był tam obowiązkowy). Nosił wówczas tytuł "De Kerkelijk Weekblad" (Tygodnik Kościelny) i ukazywał się w wersji holenderskiej i indonezyjskiej.
 
Tygodnik jest dziś punktem odniesienia dla wszelkich informacji o Kościele katolickim zarówno w kraju, jak i na świecie. Od czerwca 2011 jest dostępny bezpłatnie w internecie. Z myślą o najmłodszych wiernych od kilku lat ukazuje się wersja dla dzieci "Cathkids". Od dwóch lat redaktorem naczelnym "Hidup" jest świecki katolik Anton Sumarjana.
 
Pismo, którego wydawcą jest archidiecezja dżakarcka, informuje o życiu Kościoła na archipelagu. Coraz częściej publikują w nim indonezyjscy biskupi. Do tygodnika pisują też miejscowi intelektualiści i świeccy działacz katoliccy.
 
Indonezja jest najludniejszym muzułmańskim państwem świata. Na niespełna 240 mln jej mieszkańców islam wyznaje ponad 87 proc. spośród nich, podczas gdy chrześcijan różnych wyznań (głównie protestantów) jest prawie 10 proc., w tym 3 proc. to katolicy.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook