Kard. Parolin: księża muszą wychodzić do ubogich

(fot. shutterstock.com)

Wyjście na peryferie i ubodzy muszą znaleźć więcej miejsca w programach formacji seminaryjnej - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. 

 

Nawiązał w ten sposób do apelu, jaki Franciszek wielokrotnie kierował do księży, by docierali na peryferie geograficzne i egzystencjalne. - Na wzór Chrystusa kapłan wezwany jest do ewangelizowania ubogich - podkreślił najbliższy współpracownik papieża.
 
Zwrócił uwagę, że w formacji seminaryjnej winno się zwracać większą uwagę na ten wymiar. Musi ona przygotować przyszłych księży, by byli ewangelizatorami ubogich, a zarazem sami pozwalali się przez nich ewangelizować.
 
- Nie da się tego zrobić, jeśli nie dostrzeżemy warunków, w jakich żyją, a sytuacje niesprawiedliwości nie przeszyją bólem naszego serca, aż zacznie ono krwawić jak serce Jezusa - tłumaczył kardynał.
 
Jego zdaniem największym zagrożeniem w tym kontekście jest obojętność wynikająca z przyzwyczajenia.
 
- A tymczasem jako księża musimy dać się poruszyć każdemu cierpieniu, każdemu bólowi, każdej biedzie, zarówno materialnej, jak i duchowej - wskazał mówca.
 
Wyraził też przekonanie, że jeśli seminarium pomoże przyszłym księżom wykształcić tę wrażliwość, to po święceniach nie będą już mieli problemu z tym, by znaleźć sposób wyjścia na spotkanie z ubogimi.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 20:38:43 | 2016-01-10
Ciekawe który z ichjejmości światłości i najważniejszości watykańskich pomagał osobiście ubogim lub człowiekowi? Może Farniciszek? .... hmmm nie sadzę. On oddał do dyspozycji wyspę aby uchronić pewien reżim przed wpadką swiadvczącą o łamaniu praw człowieka.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:17:02 | 2016-01-10
Nie da się tego zrobić, jeśli nie dostrzeżemy warunków, w jakich żyją, a sytuacje niesprawiedliwości nie przeszyją bólem naszego serca, aż zacznie ono krwawić jak serce Jezusa - tłumaczył kardynał.

Skąd księża mają wiedzieć, czy mają do czynienia z sytuacją niesprawiedliwości? Wielu z ubogich dotykają skutki ich własnych poczynań i jest to objawem sprawiedliwości.

Oceń 2 2 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook