"Nie obniżać wieku Pierwszej Komunii"

(fot. shutterstock.com)

Nie jest wskazane obniżenie wieku szkolnego dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej - uważa ks. prof. Stanisław Łabendowicz. 

 
Dyrektor wydziału katechetycznego kurii biskupiej w Radomiu odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którą podpisał dzisiaj prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy zakładają zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków.
 
Ks. prof. Łabendowicz przypomniał, że nowelizacja ustawy oświatowej Konferencji Episkopatu Polski, uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej w klasie trzeciej. 
 
- Dlatego nie jest wskazane obniżenie tego wieku do klasy drugiej, bowiem zależy nam na lepszym przygotowaniu dzieci do przyjęcia tego sakramentu. Zresztą dzieci z trzecich klas są bardziej dojrzalsze. Sami katecheci zwracają uwagę na lepsze efekty przygotowania dzieci z trzecich klas do Pierwszej Komunii Świętej - powiedział ks. Łabendowicz, który był gościem Radia Plus Radom.
 
Przypomnijmy, że 14 marca 2012 roku Komisja Wychowania Katolickiego w porozumieniu z Radą Stałą Konferencji Episkopatu Polski, wydała w tej w sprawie komunikat, w którym poinformowano, że właściwym terminem Pierwszej Komunii Świętej jest koniec pierwszego cyklu edukacyjnego, czyli klasa trzecia.
 
Podpisana dzisiaj nowelizacja ustawy o systemie oświaty przewiduje, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ernest griffin 19:24:23 | 2016-01-07
Miałem komunię w wieku lat ośmiu i wszystko ładnie pięknie, pan Jezusek się przyjął, nie trzeba było powtarzać...

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:59:36 | 2016-01-07
Wiek dzieci nie jest tożsamy z numerem klasy, w której się uczą.

Po rezygnacji z przymusu szkolnego dla 6-latków, w klasach trzecich będą się uczyły 10-latki, a nie 9-latki, jak obecnie.

Polska hierarchia KK pośpieszyła się ze zmianami w katechizacji dzieci zupełnie niepotrzebnie. Zbyt wyrywni stali się nasi hierarchowie. Wystarczyło wprowadzić katechizację przygotowującą do I komunii św. od II klasy.

Oceń 8 8 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook