Kościół grekokatolicki: Komunia święta podczas chrztu

(fot. shutterstock.com)

Zgodnie z decyzją Synodu Biskupów i dekretem głowy Kościoła greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka od 4 stycznia 2016 roku obowiązuje praktyka udzielania dzieciom Komunii świętej podczas sakramentu chrztu.


Od dawna w Kościele greckokatolickim sakrament chrztu świętego jest połączony również z udzieleniem bierzmowania. Teraz będzie mu towarzyszyła również Komunia święta.

 

- Trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego będą udzielane razem. Jest to odnowienie liturgicznej tradycji wschodniej w naszym Kościele. Wiem, że proces oswajania się z tą starą, ale zapomnianą tradycją, będzie trwał - mówi abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

 

W obrządku greckokatolickim Komunia św. jest udzielana łyżeczką pod dwiema postaciami. Najmniejsze dzieci będą przyjmować Komunię tylko przez dotknięcie ust. - Dziecko ma prawo korzystania z daru ołtarza do czasu, kiedy nie osiągnie wieku rozeznania, co jest dobre, a co złe. Wtedy następuje przygotowanie do spowiedzi, pierwsza spowiedź i uroczysta Eucharystia - wyjaśnia abp Popowicz.

 

Metropolita przemysko-warszawski zaznacza, że taka praktyka jest poprawna teologicznie, ponieważ dziecko po chrzcie jest bez grzechu. - Mówi się, że jeszcze nie rozumie tego sakramentu, ale kto do końca rozumie tajemnicę Eucharystii? Jest to dar Pana Boga, którego my na tej ziemi nigdy nie zrozumiemy - podkreśla.

 

Nowa praktyka weszła w życie 4 stycznia br. w całym Kościele greckokatolickim. Zgodnie ze wschodnim prawem kanonicznym, wszystkie rozporządzenia liturgiczne, przyjęte przez Synod Biskupów i ogłoszone przez głowę Kościoła obowiązują w całym Kościele. W przypadku innych rozporządzeń, obowiązują one na terytorium kanonicznym patriarchy kijowsko-halickiego, czyli w całej Ukrainie, a poza jej granicami - według decyzji miejscowego biskupa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook