Abp Kolonii zbojkotuje Mundial 2022 w Katarze?

(fot. youtube.com)

Arcybiskup Kolonii skrytykował warunki pracy zagranicznych robotników na budowach związanych z mistrzostwami świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 r.

 

W wywiadzie dla dziennika "Süddeutsche Zeitung" kard. Rainer Maria Woelki wezwał Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA) do ukarania tego arabskiego państwa za poważne łamanie praw człowieka podczas przygotowań do tego największego piłkarskiego święta.

 

Hierarcha wskazał, że robotnicy przyjeżdżają do Kataru "przyciągani fałszywymi obietnicami płacowymi". Umieszcza się ich jak zwierzęta w boksach przedzielonych tylko zasłoną z tkaniny i zabiera się im paszporty.

 

Jeśli FIFA nic nie zrobi w tej sprawie, kardynał - który jest wielkim miłośnikiem futbolu - nie wyklucza bojkotu mistrzostw świata. Wyraził jednak nadzieję, że jego "cichy protest" zmobilizuje fanów piłki nożnej do działania.

 

Przed niemieckim kardynałem sprawę nagłośniła Amnesty International. Już w listopadzie 2013 r. przedstawiła ona władzom emiratu raport demaskujący nadużycia wobec zagranicznych pracowników, którzy budują obiekty na Mundial.

 

Nie dotrzymały one obietnicy z maja 2014 r., gdy zobowiązały się do wysłania 300 inspektorów, którzy mieli sprawdzić warunki pracy na budowach i poprawić bezpieczeństwo robotników. W maju 2015 r. Amnesty International ogłosiła nowy raport, w którym wezwała FIFA do podjęcia działań na rzecz wykorzystywanych robotników-migrantów w Katarze, zaś władze tego państwa do ochrony ich praw.

 

W grudniu 2015 r. FIFA poinformowała, że wszczęła audyt w kwestii przestrzegania praw człowieka na budowach pięciu stadionów w Katarze. Według federacji pracuje na nich 3694 robotników.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?