Abp Gallagher o unijnej polityce migracyjnej

(fot. wikipedia.org / Sebastian Kurz / CC BY 2.0)

Unia Europejska musi wypracować taką politykę migracyjną, którą będzie w stanie zrealizować. Inaczej czekają ją poważne problemy, zarówno wewnętrzne, jak i w polityce unijnej - uważa szef watykańskiej dyplomacji.

 

Abp Paul Gallagher podkreśla, że przy wypracowywaniu takiej polityki trzeba uwzględnić możliwości poszczególnych krajów. Niektóre z nich już od 50 lat regularnie przyjmują migrantów, inne nie mają takich doświadczeń - wskazał angielski arcybiskup.

 

Wczoraj wieczorem gościł on w centrum kultury przy francuskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej. Przy tej okazji przedstawił główne założenia watykańskiej dyplomacji. Odpowiadając na pytania naszej rozgłośni, wskazał na zagrożenia wynikające z tak zwanej III wojny światowej w kawałkach.

- Mówi się o III wojnie światowej, ponieważ wszystkie konflikty są dziś bardzo złożone, a zarazem jakoś ze sobą powiązane. Stanowi to poważne zagrożenie. Bo to, co dziś dzieje się na przykład we Francji, jutro może mieć swoje reperkusje na Bliskim Wschodzie, i na odwrót. My jako Stolica Apostolska nie ustajemy w naszym zaangażowaniu dyplomatycznym, współpracując ze wspólnotą międzynarodową, naszymi partnerami, a także z pasterzami Kościołów lokalnych, by chronić wspólnoty, którym grozi niebezpieczeństwo, promować sprawiedliwość i pokój, szukając dyplomatycznych rozwiązań najpoważniejszych konfliktów chwili obecnej. Żyjemy w ważnej chwili dziejów. Liczne konflikty na Bliskim Wschodzie, poważne problemy w Europie. Niebezpieczeństwo polega na tym, że wszystko to może się połączyć w jedną całość. Widzieliśmy to już przed innymi wielkimi wojnami, że tak się to może rozwinąć, a my, poszczególni protagoniści, stracimy kontrolę nad sytuacją i może dojść do eksplozji. Tego trzeba uniknąć. Dlatego trwają usilne prace, aby zaradzić problemom w Syrii, Libii czy w regionie Wielkich Jezior - powiedział abp Gallagher.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook