Patriarcha Cyryl: Rosja może ocalić świat przed złem

(fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News (Own work) [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons)

Rosja może ocalić świat przed dominacją zła, o ile dojdzie do jej duchowej odnowy. Opinię taką wyraził prawosławny patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl w swoim programie telewizyjnym Słowo Pasterza.

 

Hierarcha wezwał "wszystkie zdrowe siły społeczne" do wspólnego działania na rzecz "prawdziwego odrodzenia Rosji".

 

- Kościół, nauka, sztuka, kultura, edukacja, sport - wszystkie te dziedziny powinny pracować nad duchowym wzmocnieniem człowieka - stwierdził zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

- Musimy ożywić siły naszego ducha, musimy ożywić potężne, mocne fundamenty moralne. Musimy ożywić naszą narodową tożsamość. Musimy ożywić duchową siłę naszego narodu - przekonywał patriarcha, dodając, że wszystko to ma związek z życiem duchowym człowieka.

Przestrzegł przed potężnym, międzynarodowym strumieniem informacji, który uderza w człowieka, proponując "fałszywe cele i wartości", ale w tak atrakcyjnym opakowaniu, że maskuje ono ich szkodliwość. Przyznał jednocześnie, że "choć niektórzy uważają, iż Kościół zbyt aktywnie uczestniczy w życiu publicznym, to badania socjologiczne pokazują, że ludzie nie słuchają Kościoła, co jest uwarunkowane faktem, iż mass media w większości pracują na rzecz innych ideałów i innych wartości".

Cyryl uważa jednak, że Rosja może przyczynić się do "ocalenia rodzaju ludzkiego od całkowitej dominacji zła", gdyż jest dzisiaj jednym z niewielu krajów mających niezależną politykę zagraniczną i opowiadających się za potrzebą zachowania moralnych podstaw w relacjach międzyludzkich i publicznych. Jako przykład podał sprzeciw wobec legalizacji "małżeństw" homoseksualnych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?