Kościół i katolickie media ws. metody in vitro

Katolickie media - sześć tygodników i agencja informacyjna - zjednoczyły siły by propagować stanowisko Kościoła w sprawie metody in vitro. Specjalnie przygotowany na ten temat materiał, w około półmilionowym nakładzie, ukaże się w najbliższych dniach jako dodatek do nich.


W kolejnym numerze "Tygodnika Powszechnego", "Gościa Niedzielnego", "Przewodnika Katolickiego", "Idziemy", "Niedzieli" w "Źródle" pojawi się wkładka pt. Bioetyka katolicka, czyli Kościół o metodzie in vitro. Informacje na ten temat przekazuje też Katolicka Agencja Informacyjna.

 

Na łamach 16-stronicowego dodatku głos zabierają m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, przewodniczący zespołu ds. bioetycznych KEP abp Henryk Hoser, a także filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dr Kazimierz Szałata, a także twórca naprotechnologii prof. Thomas Hilgers.

 

Szef tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński mówił we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami, że uregulowanie spraw bioetycznych jest konieczne. "Stanowisko Kościoła wynika nie tylko z założenia, że Bóg jest panem życia i śmierci, ale także wynika z troski o godność i zdrowie człowieka" - powiedział ks. Zieliński.

 

Jak podkreślał, czas wydania publikacji nie jest przypadkowy. "Chcemy zmobilizować nasz parlament, a zwłaszcza partie rządzące do działania. Ustawa bioetyczna nie może być jedną z wielu, które zostaną zgłoszone i zaniechane" - powiedział.

 

"Nie chcemy, by dyskusja była przesuwana w nieskończoność i w końcu stała się częścią kampanii politycznej przed wyborami parlamentarnymi czy prezydenckimi. Jeśli sprawa nie zostanie załatwiona, zostanie częścią kampanii, a w kampanii nie zwycięża się siłą argumentów, tylko atrakcyjnością i chwytliwością haseł" - dodał ks. Zieliński.

 

Jeden z artykułów w "Bioetyce katolickiej" przedstawia założenia pięciu projektów regulacji prawnych dot. zagadnień bioetycznych - Jarosława Gowina, Bolesława Piechy, Komitetu Contra in Vitro, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Marka Balickiego - i ich ocenę z punktu widzenia stanowiska Kościoła, który zakazuje tej metody.

 

Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki, dziękując we wtorek redakcjom za zaangażowanie w projekt, ocenił na konferencji w Warszawie, że wydanie dodatku było nie tylko szkołą dialogu i współpracy, ale także budowania jedności Kościoła. "Dziękuję za cierpliwość i odporność, bo to nie była dyskusja w gronie kółka ministrantów, to szło bardzo ostro; kompromisy zostały w końcu osiągnięte" - powiedział.

 

Ks. Boniecki podkreślał, że debata wokół in vitro nie może być sprowadzona jedynie do sporu z Kościołem. "Kościół zabiera głos w tej sprawie jako jeden z uczestników (), Kościół jest głosem ostrzeżenia" - wskazał. "Kościół nie ma dobrej odpowiedzi na niektóre kwestie, ale mówi: spokojnie zatrzymajmy się, pierwsza otwarta furtka nie trzeba się w nią tak beztrosko pchać, bo konsekwencje tego nie są jeszcze znane" - przekonywał ks. Boniecki.

 

Duchowny podkreślał, mówiąc o in vitro, że fakt iż coś jest technicznie możliwe, nie oznacza, że jest etycznie dopuszczalne. "To że naukowe badania i eksperymenty mają na celu polepszenie jakości ludzkiego życia, nie znaczy że mają być wyjęte spod jakiejkolwiek oceny moralnej" - powiedział. Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" podkreślał, że kluczowe pozostaje pytanie o istotę człowieczeństwa.

 

Do tej pory wpłynęło do Sejmu kilka projektów dotyczących zapłodnienia in vitro. Z powodu różnicy zdań w PO nad osobnymi ustawami pracowali: Jarosław Gowin oraz Małgorzata Kidawa-Błońska. Projekt Gowina wprowadza prawną ochronę embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet. Kidawa-Błońska proponuje, aby dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z jej propozycją, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie.


Najbardziej restrykcyjny projekt Komitetu "Contra in Vitro" przewiduje całkowity zakaz stosowania tej metody. Projekt Bolesława Piechy (PiS) zakazuje in vitro, ale przewiduje możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane. Regulacja zgłoszona przez Marka Balickiego dopuszcza m.in. tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia metodą in vitro. W projekcie autorstwa europosłanki Joanny Senyszyn przewidziano refundację zapłodnienia in vitro ze środków NFZ.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Pro Life 08:45:10 | 2009-12-09
Szkoda, że nie ma tez w zespole Naszego Dziennika, bo to poczytna gazeta i pisze bardzo dużo o obronie zycia poczętego, czy został zaproszony?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook