Kościół w Polsce pamięta o bezrobotnych

(fot. stuartpilbrow flickr.com)

Kluby Integracji Społecznej, Centra Aktywizacji Bezrobotnych, świetlice i spółdzielnie socjalne - w sumie ponad 6 400 inicjatyw dla bezrobotnych tworzą kościelne organizacje charytatywne, aby pomóc im znaleźć pracę. Dziś Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych.

 

W Polsce postały 4092 Kluby Integracji Społecznej prowadzone przez kościelne organizacje - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego w Polsce nt posługi charytatywnej Kościoła katolickiego w Polsce.

 

Diecezjalne oddziały Caritas tworzą też świetlice dla bezrobotnych i spółdzielnie socjalne a także Biura Aktywizacji Bezrobotnych. Służą one przywracaniu i poszerzaniu zdolności zawodowych osób, które pozostały bez pracy.

 

- Pomagamy nie tylko samym bezrobotnym, ale i osobom niepełnosprawnym. Przychodzą do nas także osoby pracujące, które chcą zmienić pracę lub poprawić swoje kompetencje - mówi Anna Salwa, doradca zawodowy z kieleckiego Klubu Integracji Społecznej.

 

Kielecki klub, podobnie jak inne działające w całej Polsce, monitoruje rynek ofert pracy, służy doradztwem w zakresie tworzenia poprawnych aplikacji rekrutacyjnych, towarzyszy w procesie starania się o nową pracę. - Dodatkowo organizujemy tu szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, a także dajemy możliwość wyboru nowego kierunku zawodu - dodaje Anna Salwa.

 

Według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w październiku wyniosła 9,6 proc. Najwyższe bezrobocie odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim (15,8 proc.), zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim (12,8 proc.). Najmniej osób bezrobotnych jest w Wielkopolsce (6,1 proc.), Małopolsce (8,2 proc.) i na Mazowszu (8,4 proc.).

 

Najgorsza sytuacja panuje w powiecie ełckim, gdzie pracy nie ma co piąty mieszkaniec. Podobnie sytuacja wygląda w powiecie włocławskim. Dyrektor włocławskiej Caritas ks. Marek Sobociński wskazuje w rozmowie z KAI, że duże bezrobocie na tym terenie jest wynikiem zlikwidowania wielu tworzonych za socjalizmu zakładów robotniczych.

 

Jolanta Strupińska z Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku dodaje, że duże bezrobocie może wynikać też z obowiązujących regulacji prawnych. - W naszym regionie wysoki odsetek bezrobocia jest spowodowany również częstą emigracją ludzi do dużych miast i za granicę - dodaje kierownik organizacyjna PUP w Ełku i dodaje, że plagą są też umowy śmieciowe.

 

Kościół katolicki wspiera bezrobotnych nie tylko podczas działań charytatywnych, ale także duchowo. Od 2004 roku obchodzony jest Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Inicjatywa Dnia Modlitw, którego data nieprzypadkowo zbiega się z liturgicznym wspomnieniem św. Barbary, patronki ludzi ciężkiej pracy, zrodziła się w 2003 roku.

 

Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych nie jest pierwszą tego typu inicjatywą, z którą wystąpił Episkopat. Problem bezrobocia był poruszany wiele razy podczas Zebrań Plenarnych biskupów. W wielu kościołach za bezrobotnych modli się też l maja - we wspomnienie św. Józefa Robotnika.

 

Pierwszym papieżem, który dostrzegł znaczenie i godność pracy w życiu chrześcijanina oraz konsekwencje wynikające z braku pracy był Leon XIII. W encyklice "Rerum Novarum" ogłoszonej w 1891 tym papież położył wówczas podwaliny pod współczesną naukę społeczną Kościoła, akcentując m.in. rolę pracy w formacji jednostki.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?