Różne propozycjie na tegoroczne rekolekcje adwentowe

(fot. shutterstock.com)

W internecie i w milczeniu, w kraju i zagranicą, dla dorosłych i młodzieży, a nawet nauczycieli, samorządowców i parlamentarzystów - to niektóre propozycje rekolekcji adwentowych, organizowanych w tym roku przez zgromadzenia zakonne, duszpasterstwa, w diecezjach i parafiach oraz przez świeckie stowarzyszenia i ruchy katolickie.

 

Oferta uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych co roku powiększa się. Można je odbyć w parafiach, domach formacyjnych czy pustelniach zakonów i zgromadzeń zakonnych (męskich i żeńskich), w gronie osób należących do katolickich ruchów i stowarzyszeń, w kraju i zagranicą.

 

Internetowe i zakonne

 

Coraz większą popularność zdobywają rekolekcje internetowe, przygotowywane najczęściej w formie materiałów multimedialnych lub np. kolejno otwieranych podstron.

 

Do uczestnictwa w rekolekcjach zachęcają na stronie swojej telewizji internetowej np. ojcowie franciszkanie.

 

"Bóg się rodzi. Ktoś truchleje?" - pod takim hasłem codziennie od 29 listopada do 24 grudnia prowadzić je będzie o. Leszek Łuczkanin OFMConv, wikariusz prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych w Gdańsku. W tym roku głosił już w podobnej formule rekolekcje wielkopostne "NAMRQCENIE: Wielki Post 2015".

 

"Czy wiesz, ile słów w Piśmie Świętym wypowiedział św. Józef? Czy ksiądz może powiedzieć cokolwiek o rodzinie? Wierzysz jeszcze w św. Mikołaja? Postaramy się, by odpowiedzi było więcej niż pytań" - zachęca o. Łuczkanin OFMConv.

 

Jezuici proponują udział w rekolekcjach, których głównym motywem będzie rozważanie bożonarodzeniowej historii o Trzech Królach, opisanej w Ewangelii według św. Mateusza. W każdy piątek, począwszy od 27 listopada, na stronie www.swietaprzestrzen.pl będzie publikowana kolejna sesja rekolekcji.

 

Każdy akapit refleksji zawiera inne spojrzenie na historię Trzech Króli, inny punkt wyjścia do modlitwy, wyciszenia i rozważania historii w odniesieniu do własnych spraw. "Jak zawsze, przeczytaj te komentarze uważnie, ale z myślą o tym, aby znaleźć jeden lub dwa punkty, które każą ci się zatrzymać i pomodlić. Zawsze możesz wrócić do pozostałych kwestii innego dnia" - radzą jezuici.

 

"Zdobądź Adwent z ojcem Rojszykiem i ojcem Jędrzejewskim" - zapraszają od pierwszej niedzieli Adwentu na swoich stronach dominikanie. Chcą to uczynić, wyjaśniając, że jednym z warunków rozwoju w wierze jest umiejętność słuchania.

 

"Wiara rodzi się ze słuchania. Pierwsze i najważniejsze przykazanie brzmi: «Słuchaj, Izraelu». Słuchanie jest również ważną umiejętnością i warunkiem nie tylko dla naszej relacji z Bogiem, ale i z ludźmi. Stąd nasze zaproszenie, aby w czasie tegorocznego Adwentu spróbować poduczyć się tej sztuki" - wyjaśnia o. Marek Rojszyk OP.

 

O. Wojciech Jędrzejewski OP dodaje, że słuchanie jest "bramą do poznania tajemnicy Boga, do poznania kim jestem ja jako człowiek, a także do poznania fascynującego świata innych ludzi".

 

Umiejętność słuchania ma być dla uczestników tych rekolekcji "adwentową zdobyczą". Na każdy dzień Adwentu dominikanie przygotowali w ramach swoich nauk konkretne zadania. Bądźcie pewni, że jeśli będziecie je sumiennie realizować, przybliżą was do tej umiejętności. To zadziała, jeśli ty zadziałasz" - tłumaczy o. Rojszyk.

 

Szkoła Formacji Duchowej zaprasza dorosłych i starszą młodzież na adwentowe rekolekcje "Zanurzeni w Chrystusie Jezusie - jesteśmy ludźmi nadziei". Rekolekcje przeżywane w milczeniu poprowadzi ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego, w dniach 4-6 grudnia w Domu rekolekcyjnym św. Józefa, ul. Sióstr Misjonarek 10, 61-680 Poznań (MORASKO). Zgłoszenia i szczegółowe informacje poprzez e-mail (ważne z potwierdzeniem o przyjęciu zgłoszenia) [email protected] lub telefonicznie: +48 61 8 282 282 (lub) +48 668 03 73 03.

 

Dla różnych grup zawodowych

 

Rekolekcje adwentowe coraz częściej adresowane są do konkretnych grup lub osób. Oprócz rekolekcji kapłańskich obejmują np. różne grupy zawodowe.

Ciekawe inicjatywy planowane są w archidiecezji białostockiej.

 

Rekolekcje dla nauczycieli, wychowawców i wszystkich pracowników podlaskiej oświaty pod hasłem: "(…) jeden jest Wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście" (Mt 23,8 b) odbędą się w dniach 28-30 listopada w parafii bł. Bolesławy Lament w Białymstoku. Poprowadzi je ks. Karol Kondracikowski. W programie przewidziana jest Eucharystia z nauką rekolekcyjną oraz konferencja duchowa. Początek każdego dnia o godz. 18.00.

 

Z kolei w starym kościele farnym w Białymstoku rekolekcje adwentowe dla parlamentarzystów oraz pracowników administracji rządowej i samorządowej pod nazwą "Powołani do wolności" poprowadzi 6, 7 i 8 grudnia dominikanin, o. Tomasz Zamorski.

 

Rekolekcje będą się rozpoczynać Mszą św. każdego dnia o godz. 19.30. Organizatorem nauk duchowych jest Duszpasterstwo Parlamentarzystów, Administracji Rządowej i Samorządowej Archidiecezji Białostockiej.

 

Skupienie adwentowe dla dziewcząt - gimnazjalistek i ze szkół ponadgimnazjalnych organizują siostry misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii. Rekolekcje pod nazwą "Miłosierny plan Ojca" potrwają od 18 do 20 grudnia w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu-Morasku.

 

"Zapraszamy na radosny czas modlitwy, spotkania i wspólnoty. Chcemy doświadczyć osobistego spotkania z Jezusem! Weź ze sobą Pismo Święte, coś do pisania, różaniec, śpiwór, a przede wszystkim otwarte na Boga i bliźniego serce!" - zachęcają siostry. Więcej informacji udziela s. Małgorzata, tel. 881 963 681, email: [email protected]

 

Na "męskie" rekolekcje pod nazwą "Misją mężczyzny - walka" - dla lektorów, ale nie tylko - zaprasza Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie. Rekolekcje odbędą się 27-29 listopada w Jasionce k. Żyrardowa. Nauki będą głosić ks. Sergiusz Dębecki i ks. Michał Orlicki. Informacje i zapisy: Karol Kucharski, tel. 606 889 231.

 

Rekolekcje także dla Polonii

 

Rekolekcje adwentowe dla Polaków mieszkających zagranicą organizują co roku Polskie Misje Katolickie. PMK w Sztokholmie organizuje je od 6 do 13 grudnia, a PMK w Brukseli 10-16 grudnia: w swojej siedzibie dla młodzieży, dla dzieci i dorosłych w kościele Notre Dame de la Chapelle (Place de la Chapelle 1). Więcej informacji na stronach: www.pmk-stockholm.com i www.pmkbruksela.be.

 

Rekolekcje adwentowe z Mszami św. oraz naukami dla dzieci, młodzieży, mężczyzn i kobiet oraz małżeństw organizuje też Polska Misja Katolicka w Austrii - od 5 do 13 grudnia. Szczegóły na stronie www.kosciol.at.

 

Na Msze św. z naukami rekolekcyjnymi zaprasza też 12-13 grudnia do kościoła św. Józefa w Winterthur Polska Misja Katolicka w Szwajcarii. Informacje na stronie www.polskamisja.ch.

 

Rekolekcje w języku polskim, których celem jest duchowe uzdrowienie z syndromu poaborcyjnego, organizuje w Chicago Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Rekolekcje odbędą się 11-13 grudnia w ramach rozpoczynającego się Roku Miłosierdzia.

 

Od trzech lat istnieje jedyna w Chicago i w USA polska poradnia o nazwie "Program Rachel" dla osób cierpiących na syndrom poaborcyjny, którą prowadzą Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

 

Rachel to program terapeutyczny dla kobiet, które dokonały przerwania ciąży. Zajęcia pomagają im uporać się z syndromem poaborcyjnym. Inicjatorką programu jest psycholog Vicki Thorn. Utworzyła ona grupę wsparcia dla kobiet, które doświadczyły przerwania ciąży. Program Rachel przyciąga mnóstwo osób, pomaga im uporać się z trudnymi przeżyciami po stracie dziecka, do której same doprowadziły. Do jego sukcesu przyczyniła się współpraca z różnymi Kościołami działającymi w Stanach Zjednoczonych.

 

Rekolekcje poprowadzi s. Maksymiliana Kamińska wraz z zespołem. - Tematem rekolekcji jest uzdrowienie po aborcji przez doświadczenie Bożego Miłosierdzia, przeżycie straty dziecka, odbudowa relacji z utraconym dzieckiem i oddanie je w ręce Kochanego Tatusia - wyjaśniła KAI s. Maksymiliana.

 

Rekolekcjom patronuje Winnica Racheli - duszpasterstwo polonijne, powstałe w 1986 r. jako inicjatywa Kościoła katolickiego w USA przy parafii Błogosławionej Dziewicy Maryi w Darby, w stanie Pensylwania.

 

Więcej informacji dla zainteresowanych: s. Maksymiliana Kamińska, [email protected]

 

W dużych miastach

 

Rekolekcje w dużych miastach, a więc i wielkich ośrodkach duszpasterskich prowadzą co roku znani duszpasterze. Zazwyczaj przeznaczone są one dla osób zapracowanych, mających mniej czasu na stałe pogłębianie swojego życia duchowego.

 

Tak jest np. w Warszawie. Rekolekcje adwentowe w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego na Wolicy poprowadzi w niedzielę 6 grudnia o godz. 8.00 o. Wiesław Pietrzak, sercanin.

 

Tego samego dnia znany dominikanin i duszpasterz o. Adam Szustak OP poprowadzi rekolekcje w parafii Bogurodzicy Maryi na Jelonkach. Początek o godz. 7.00. On także zaprasza na rekolekcje dla studentów o godz. 19.30.

 

W archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela rekolekcje adwentowe dla wszystkich mieszkańców stolicy oraz parafian będzie prowadził paulin o. Marek Tomczyk. Początek 6 grudnia, godz. 9.30.

 

Bliższe informacje na stronach Archidiecezji Warszawskiej: archidiecezja.warszawa.pl/rekolekcje-adwentowe.

 

Z kolei Chrześcijańskie Centrum Ewangelizacji w Białymstoku zaprasza na cykl czterech spotkań "60 minut z Prorokiem".

 

"Zbliża się czas Bożego Narodzenia. Trzeba się do tego dobrze przygotować. Choinka? Karp? Prezenty w galerii? Opłatek? A może by tak spróbować inaczej… Izajasz, Natan, Zachariasz i Malachiasz z pewnością pomogą ci zrobić solidne porządki w sercu, by przygotować się na «urodziny» Boga!" - czytamy w zaproszeniu.

 

Pierwsze spotkanie już 29 listopada w parafii pw. św. Rodziny w Białymstoku (ul. Ogrodowa). Początek o godz. 19.15. Więcej informacji na stronie www.nowaewangelizacja.org.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kamila 22:45:34 | 2015-11-26
i jeszcze tu: http://e-dr.jezuici.pl/internetowe-rekolekcje-adwentowe-2015/ "przerabiam" je od kilku lat, w zeszłym roku miały nietypową formę, ciekawe, jak będzie w tym

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?