Patriarchat Moskiewski odwołał podóż do Stambułu

(fot. josef.stuefer / Foter.com / CC BY 2.0)

Delegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z metropolitą wołokołamskim Hilarionem na czele odwołała podróż do Stambułu, która miała się rozpocząć 25 listopada. Na drugi dzień zaplanowano rozmowy gości z Rosji z kierownictwem tureckiego Zarządu ds. Religii.

 

Poinformował o tym 25 bm. w specjalnym komunikacie Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), kierowany przez metropolitę Hilariona. Przypomniano, że "rozmowy takie odbywają się co roku, zgodnie z porozumieniem zawartym przez obie strony w 2012 roku".


Ponadto w ramach wizyty przewidywano prezentację tłumaczenia książki patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla "Wolność i odpowiedzialność" na język turecki oraz spotkanie delegacji RKP z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem.

 

Chociaż komunikat OWCS nie mówi o tym wprost, powszechnie uważa się, że wyjazd delegacji RKP odwołano po zestrzeleniu dzień wcześniej przez obronę przeciwlotniczą Turcji dwóch wojskowych samolotów rosyjskich. Według Ankary, naruszyły one przestrzeń powietrzną Turcji.

 

Jeszcze pod koniec października metropolita Hilarion powiedział rosyjskiej agencji "Interfax-Religia", że patriarcha Cyryl planuje podróż do Stambułu na spotkanie głów lokalnych Kościołów prawosławnych w związku z przygotowaniami do Soboru Wszechprawosławnego, który na początku przyszłego roku ma się odbyć w Stambule. Jednocześnie przewodniczący OWCS zaznaczył, że przygotowania te są dalekie od zakończenia, a ostateczna data rozpoczęcia Soboru nie jest jeszcze znana.

 

Tymczasem na temat spotkania zwierzchników kościelnych w Wydziale oznajmiono, że "na razie wszystko przebiega zgodnie z planem nadal trwają prace związane z przygotowaniami do Soboru".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?