Znamy datę kanonizacji Matki Teresy

(fot. © 1986 Túrelio (Wikimedia-Commons) / Lizenz: Creative Commons CC-BY-SA-2.0 de)

W niedzielę 5 września, w 19. rocznicę jej śmierci, bł. Matka Teresa z Kalkuty zostanie ogłoszona świętą - podał 18 listopada włoski dziennik katolicki "Avvenire", powołując się na Włoską Agencji Dziennikarską AGI. Według niej przyszła kanonizacja będzie jednym z ważnych wydarzeń Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia br.

 

Założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości urodziła się 26 sierpnia 1910 w rodzinie albańskiej w Skopje, ale większą część swego życia spędziła w Indiach. Wcześniej, mając 18 lat, wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia sióstr loretanek, które wysłało ją niebawem do Indii i tam, w Kalkucie, w 1946 r., założyła zgromadzenie misjonarek miłości, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1950 i obecne dzisiaj na całym świecie.

 

Zawsze troszczyła się o najuboższych, opuszczonych i najbardziej potrzebujących, za co w 1979 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Była też wielką obrończynią życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Zmarła w opinii świętości 5 września 1997 w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie.

 

Wobec szerokiego zasięgu jej dzieła i powszechnego przekonania o jej świętości Jan Paweł II zezwolił na rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego już w dwa lata po jej śmierci, a więc przed upływem wymaganych 5 lat. A 19 października 2003 osobiście ogłosił ją błogosławioną na Placu św. Piotra w Rzymie.

 

"Jestem krwi albańskiej, obywatelką Indii, z wiary jestem siostrą katolicką, a z racji swego powołania należę do świata. Ale gdy chodzi o serce, należę całkowicie do Serca Jezusowego" - wyznała kiedyś bł. Matka Teresa. Przez całe swoje życie głosiła miłość, której Jezus pragnął dla całej ludzkości, a zwłaszcza wobec najuboższych z biednych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Marysia Paproc 08:36:10 | 2015-11-23
Matka teresa była przykładem nie dla jednego z nas choć jest wiele artykułów przeciwko jej działalności i podwarza jej kursy włoskiego w Gdańsk wraz z Preply http://www.profesor.pl/forum/read.php?5,402501,page=3

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 17:45:29 | 2015-11-19
"Serge Larivée i Genevieve Chénard z uniwersytetu w Montrealu oraz Carole Senechal z uniwersytetu w Ottawie twierdzą – po przeanalizowaniu setek dokumentów (m.in. raportów z inspekcji ponad 500 przytułków fundacji Matki Teresy), że dwie trzecie z nich było domami dla umierających. Chorzy nie dostawali  lekarstw, nawet środków przeciwbólowych. Niektórzy przymierali głodem.
– Muszą cierpieć jak Chrystus na krzyżu. To ważne dla świata – mówiła o podopiecznych Matka Teresa. Wolała zakładać jak najwięcej przytułków, niż ratować życie ograniczonej liczbie chorych. Jednak sama leczyła się w nowoczesnym amerykańskim szpitalu."
Newsweek12.03.2013

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kamila 10:25:42 | 2015-11-19
Ciekawe te poniższe komentarze. Żaden artykuł o świętych (nawet o bł. ks. Jerzym) nie spotkał się z tak ostrym atakiem. Wielkie dzieła miłosierdzia i wielka świętość zawsze rozwścieczają Złego

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook