W niedzielę ogólnopolska taca na ŚDM Kraków 2016

(fot. youtube.com)

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się składka na cele organizacyjne Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

 

Już po raz trzeci wierni z każdej polskiej diecezji będą mogli przyczynić się do jak najlepszych przygotowań do ŚDM. Konferencja Episkopatu Polski zadecydowała o czterech takich składkach. Dwie z nich już się odbyły, pozostałe zaplanowane są na 15 listopada br. i 15 maja w roku 2016.


Światowe Dni Młodzieży, oprócz wymiaru duchowego, są także poważnym wyzwaniem organizacyjnym. Każdy, kto chce włączyć się w przygotowanie wydarzenia, może je wesprzeć, angażując się w najbardziej potrzebne działania lub finansowo. Środki zebrane 15 listopada na tace wykorzystane będą między innymi na przygotowanie uroczystości liturgicznych podczas spotkania młodzieży z całego świata.


Skala przedsięwzięcia, jakim jest ŚDM, jest ogromna. Na kilka dni liczba mieszkańców Krakowa może się nawet potroić. Według szacunków, na Mszy Posłania w niedzielę 31 lipca może zebrać się nawet 2 i pół milina wiernych. Do Krakowa przybędzie papież Franciszek i kilkanaście tysięcy kapłanów z całego świata.


Do obowiązków gospodarza - Komitetu Organizacyjnego ŚDM należy godne przyjęcie i zorganizowanie pobytu pielgrzymom oraz przygotowanie uroczystości religijnych.


Organizacja liturgii, ze względu na liczbę uczestników, wymaga szczególnych działań. Do rozdawania Komunii Świętej będzie potrzebnych 12 tys. naczyń liturgicznych. Podczas kilku dni wydarzeń w Krakowie, na miejscach katechez i na Campus Misericordiae, planowane jest użycie 5 mln komunikantów, do wypieku których trzeba ok. 5 ton mąki. Każdy z pomocników kapłanów przy rozdawaniu Komunii Świętej otrzyma jeden z 1 000 parasoli - gdyby je wszystkie rozłożyć, przykryłyby 5 boisk do koszykówki.


Do Krakowa, wraz z młodzieżą, przybędą kapłani z całego świata. Na czas liturgii założą ornaty ze specjalnie zaprojektowanym wzorem (każde Światowe Dni Młodzieży mają własny). Trzeba będzie uszyć dla nich 15 tys. szat liturgicznych oraz tysiąc mitr i szat liturgicznych dla biskupów i kardynałów.


Na Błoniach nastąpi powitanie papieża Franciszka, zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie ŚDM i droga krzyżowa. W Brzegach będzie miało miejsce główne spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą. To wydarzenie, dzięki telewizji i internetowi, zobaczą ludzie w każdym zakątku na świecie.


Wszystkie te przedsięwzięcia są finansowane przez Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży. - Każda pomoc się liczy. Nawet niewielkie datki będą dużym wsparciem dzieła, które wspólnie przygotowujemy - podkreśla Ewa Korbut z Biura Prasowego KO ŚDM 2016.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 13:38:32 | 2015-11-13
Niech owieczki becelują na imprezy kościelne.

Oceń 1 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook