Abp Skworc: Synod to nie Sejm lub Senat

(fot. youtube.com)

Synod to ani Sejm, ani Senat. To nie jest ustanawianie przepisów. Jego celem jest budowanie Kościoła - podkreślił abp Wiktor Skworc 7 listopada na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie odbyła się siódma sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

 

Metropolita katowicki - kierując swoje słowo do zebranych na auli członków synodu - przypomniał, na czym on polega i co jest jego ideą. - Synod to ani Sejm, ani Senat, ani parlament. To nie ustanawianie przepisów. Jego celem jest budowanie Kościoła, a drogą Nowa Ewangelizacja. (…) Idea przewodnia synodalności to charakter doradczy - wyjaśnił abp Wiktor Skworc.

Część sesji plenarnej rozpoczęła się od ostatecznego głosowania nad dokumentami przygotowanym przez Komisję ds. Duszpasterstwa Liturgicznego i Podkomisję ds. Głoszenia Słowa Bożego.

 

Zaprezentowano zmiany w projektach Komisji Duszpasterstwa Rodzin oraz Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego sformułowane w oparciu o niektóre zgłoszone przez członków Synodu poprawki.

 

Głosowaniu poddano m.in. poprawkę, w której była mowa o tym, że nie należy zawężać pojęcia rodziny tylko do rodziców i dzieci, ale wskazane jest jej poszerzenie o innych członków, np. dziadków czy innych krewnych.
 
W dalszej części sesji odbyła się dyskusja nad dokumentami innych komisji synodalnych - ds. Duchowieństwa oraz ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu.

- Gdy zaświtał ranek po nocy wysiłku nad Morzem Tyberiadzkim Jezus stanął na brzegu i zapytał: czy miłujesz mnie więcej a niżeli ci. (…) Gdy w Kościele mówimy o duchownych chciałbym, abyśmy powędrowali do tej biblijnej sceny, aby uświadomić sobie, że są takie noce, w których pomimo ogromnego wysiłku, nic się nie da złowić - mówił bp Marek Szkudło, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa.

- Musimy mieć świadomość, że sensem naszej posługi nie jest to, czy nasze zmęczenie, pot przyniesie sieć pełną ryb. Sensem naszej posługi jest poranne spotkanie Jezusa, który pyta: czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? - wyjaśnił biskup. - Poranek zawsze jest szansą. Życzmy sobie, aby takim porankiem był cały nasz Synod - zakończył bp Szkudło.

Dokument Komisji ds. Duchowieństwa podejmuje szereg  kwestii dotyczących posługi prezbiterów w archidiecezji katowickiej, zarówno związanych z indywidualną formacją i życiem wspólnotowym księży, jak i sprawami organizacyjnymi.

Podczas dyskusji został też poruszony temat diakonatu stałego. - Mamy trzech diakonów stałych w naszej diecezji, a formują się następni. Trzeba te zagadnienie umieścić w dokumencie końcowym - podsumował wypowiedzi metropolita katowicki.

W dokumencie Komisji ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu poruszono m.in. kwestie organizacji duszpasterstwa powołań w archidiecezji katowickiej oraz formacji alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. - Jednym z owoców trwającego jeszcze Synodu jest rok propedeutyczny. Tutaj kandydaci do seminarium zaczynają swoją formację - przypomniał s. dr Marek Panek, rektor WŚSD.

Abp Sworc zwrócił uwagę, że jednym z podstawowych obowiązków biskupa jest troska o seminarium. - Dlatego dziękuję wszystkim tym, którym na sercu leży formacja seminarzystów - dodał.

Ósma sesja plenarna odbędzie się 12 grudnia. Zaprezentowane na niej zostaną projekty Komisji ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego oraz Komisji ds. Świeckich.

Obrady II Synodu Archidiecezji Katowickiej trwają trzeci rok. Jego zakończenie jest planowane w uroczystość Chrystusa Króla w 2016 r. Wówczas nastąpi podpisanie synodalnych dokumentów, a co za tym idzie - odnowienie prawa diecezjalnego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?