Patriarcha Cyryl broni sowieckiej przeszłości kraju

Radio Watykańskie
(fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News (Own work) [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons)

Do trzeźwej oceny sowieckiego okresu dziejów Rosji wezwał patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. "Aby kochać swą ojczyznę, nie należy usuwać z pamięci historycznej żadnego z okresów historycznych, ale trzeba odbierać go zdroworozsądkowo i z niezakłóconym poczuciem moralnym, a wówczas prawda zostanie oddzielona od kłamstwa, a dobro od zła" - oświadczył zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

 

Wypowiedział się on również przeciw "poddawaniu w wątpliwość" osiągnięć przywódcy państwowego, "nawet jeśli naznaczyły je zbrodnie". Nie wymieniając z nazwiska, o kogo chodzi, mówca zaznaczył, że przywódca ów "unowocześnił kraj, stworzył przemysł, naukę i potęgę obronną".

"Tam, gdzie dawały o sobie znać wola, siła, intelekt, stanowczość polityczna, mówimy: tak, są to niewątpliwe osiągnięcia, podobnie jak w przypadku zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Narodowej. A tam, gdzie były krew, niesprawiedliwość i cierpienia, mówimy, że jest to dla nas, ludzi XXI wieku, nie do przyjęcia" - stwierdził patriarcha, mając na myśli Stalina.

W styczniu br. powiedział on w Dumie Państwowej Rosji, że strażnikami wartości rosyjskich są deputowani. "Dziedzina polityki należy do nadbudowy, a dziedziną podstawową jest sfera wartości. I tej podstawy wartości żadna partia w Rosji nie powinna niszczyć, gdyż wówczas nie będzie Rosji" - stwierdził wówczas z przekonaniem zwierzchnik RKP. Podkreślił, że obecny skład izby niższej parlamentu rosyjskiego "w praktyce ucieleśnia" tę ideę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

TajemniczaJejmosc 22:17:46 | 2015-11-04
Trochę przeraża mnie ta wypowiedź patriarchy Cyryla. Jest ona bowiem powrotem do sytuacji car=Cerkiew. Nawet bez przyrównywnywania Vladimira Putina do cara wprost - równanie pozostaje jasne.

Oceń 4 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?